Jak uzupełnić brak jednego zęba? Najlepsze sposoby


Nawet, jeśli twoje zęby są zdrowe i troskliwie o nie dbasz, utrata zęba może przydarzyć się również tobie. Wybicie, złamanie, rozwijająca się od wewnątrz choroba prowadząca do rozpadu korony – nikt nie ma swoich zębów na zawsze. Na szczęście uzupełnienie zęba, który wypadł, jest dziś łatwe i dostępne dla wszystkich. Gabinety dentystyczne oferują metody, dzięki którym szybko odbudujesz swój piękny uśmiech i nadszarpniętą pewność siebie.

Utrata zęba – co może dla nas oznaczać?

Wydawać się może, że utrata jednego tylko zęba, tylko to w wyniku wypadku, czy choroby, nie stanowi dużego problemu. Zwłaszcza, jeśli jest to ząb trzonowy. W rzeczywistości jednak każdy taki ubytek w jamie ustnej może być początkiem dalszych, poważnych problemów z uzębieniem. Luka sprawia, że sąsiadujące z nią zęby narażone są na rozchwianie, a przez to – na szybsze niszczenie i wypadanie. Może powodować przesuwanie się zębów i powstawanie diastem. W skrajnych, ale nierzadkich przypadkach utrata jednego zęba prowadzi do przewlekłych bólów głowy i problemów z gryzieniem. Nieuzupełniony ubytek zwiększa ryzyko rozwijania się infekcji, stanów zapalnych i rozwoju próchnicy.

Brak zębów jak uzupełnić? Implantologiczne uzupełnienie zęba

Jednym ze sposobów na odbudowę utraconego zęba jest leczenie implantologiczne. Stosuje się je, gdy ząb nie nadawał się do leczenia kanałowego bądź w całości wypadł. Implant zębowy służy odbudowie utraconego korzenia – tkwi głęboko w kości. Na implancie osadza się wykonaną z cyrkonu lub porcelany koronę zęba. Implant jest bardzo wygodny – niemal jak własny ząb. Może posłużyć nawet do końca życia, niczym nie różniąc się od naszych naturalnych zębów. Implant to nie tylko sposób jak zamaskować brak zęba. Ma także, a raczej przede wszystkim, znaczenie medyczne – stanowi podstawę dla odbudowanej korony zęby, zapobiega zanikowi kości i tkanek dziąsła. Ile kosztują implanty zębowe przeczytasz tutaj.

Jak uzupełnić brakujący ząb? Most protetyczny

Innym zalecanym sposobem na odbudowę brakującego zęba jest zastosowanie mostu protetycznego. Jest to sztuczny ząb osadzony na sąsiadujących z luką, zdrowych zębach, które stanowią dla mostu podparcie. Jest to rozwiązanie stałe, które może z powodzeniem służyć przez całe życie pacjenta. To metoda na uzupełnienie zęba odpowiednia dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą zdecydować się na leczenie implantologiczne, a chcą zachować zdrowie jamy ustnej i pełny, piękny uśmiech. Jest mniej inwazyjne od wszczepiania implantu. Trzeba jednak pamiętać, że most można wykonać tylko wtedy, gdy sąsiednie zęby są w pełni zdrowe. W przeciwnym razie pozostaje albo leczenie implantologiczne, albo wykonanie ruchomej protezy zębowej.

Tanie rozwiązanie? Kosmetyczne tymczasowe implanty zębowe

Kosmetyczne tymczasowe implanty zębowe to bardzo tanie rozwiązanie na chwilowe zmasowanie braku zęba. Świetne rozwiązanie jeśli wybieramy się na jakąś imprezę lub ważne spotkanie. Happy Smile to rozwiązanie Twoich problemów.

PRZECZYTAJ! Tanie i skuteczne metody wybielania zębów

Dlaczego uzupełnienie brakującego zęba jest tak ważne?

Utrata korony zęba to nie tylko problem estetyczny. To także, a nawet przede wszystkim, problem medyczny. Dlatego utrata korony zęba w każdym przypadku powinna być uzupełniona pod okiem doświadczonego dentysty. Niestety, utrata jednego zęba może wywołać efekt domina – zęby sąsiadujące z luką ulegają rozchwianiu, są bardziej narażone na ubytki, przesuwają się i mogą prowadzić do przeciążeń w jamie ustnej. Wówczas może dojść do pękania zębów, powstawania stanów zapalnych i wypadania kolejnych zębów. Opieka dentystyczna jest niezbędna zwłaszcza wtedy, gdy do utraty zęba doszło na skutek rozwoju zmian próchniczych w zębie. Utrata zęba w wyniku próchnicy stwarza ryzyko powstawania kolejnych infekcji i stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej.

Dodaj komentarz