Wysyłasz dziecko na sanki? Upewnij się, że będzie bezpieczne!

Zabawa na śniegu z przyjaciółmi i członkami rodziny to zimowy rytuał od pokoleń. Wszędzie tam, gdzie jest śnieg i- można spotkać ludzi na sankach. Prawdopodobnie jako dziecko jeździłeś na sankach, a teraz przeglądasz online sanki dla dzieci – bo chcesz podzielić się tą rozrywką ze swoją pociechą.

Jest jednak druga strona medalu – jazda na sankach może również spowodować obrażenia, niektóre z nich dość poważne. Aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo podczas jazdy na sankach, przestrzegaj poniższych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa.


Dlaczego bezpieczeństwo na sankach jest ważne?

Choć może się to wydawać nieszkodliwą zabawą, urazy na sankach każdego roku wysyłają tysiące dzieci i nastolatków na szpitalne pogotowie. Urazy głowy, które mogą być bardzo poważne, a nawet śmiertelne, to najczęstsze urazy podczas jazdy na sankach obserwowane na izbach przyjęć.

Sanki dla dzieci wybrane – czas znaleźć górkę!

Wybierz odpowiednie wzgórze do zjeżdżania na sankach

Kiedy wzgórza pokryte są śniegiem, wszystkie mogą wyglądać jak świetne miejsca do zjeżdżania na sankach, ale bądź bardzo ostrożny, wybierając miejsce, w którym dzieci mają jeździć na sankach. Nie wszystkie wzgórza są bezpieczne.

Oto kilka wskazówek, których należy przestrzegać, wybierając odpowiednie miejsce do zabawy. Wybierz wzgórze, które nie jest zbyt strome i ma długi płaski obszar u dołu, aby dziecko mogło się bez problemu na nim zatrzymać. Unikaj wzniesień, które kończą się w pobliżu ulicy lub parkingu, jak również tych, które kończą się w pobliżu stawów, drzew, płotów lub innych, potencjalnych zagrożeń.


Zanim sanki dla dziecka będą gotowe do zjazdu, upewnij się, że wzgórze jest wolne od przeszkód, takich jak:

  • uskoki,
  • wyboje,
  • skały,
  • słupy,
  • drzewa.

Wybieraj wzgórza, które są raczej zaśnieżone niż oblodzone. Oblodzone zbocza sprzyjają twardym lądowaniom, co z całą pewnością będzie miało miejsce, jeśli dziecko spadnie z sanek. Puszczaj swoje dziecko na sanki tylko w ciągu dnia, kiedy widoczność jest lepsza. Jeśli jednak zdarzy się to w godzinach wieczornych – koniecznie upewnij się, że zbocze jest dobrze oświetlone i widoczne są wszystkie potencjalne zagrożenia.

Jak ubrać dziecko na sanki?

Ponieważ jazda na sankach wymaga dużo czasu na świeżym powietrzu, upewnij się, że Twoje dziecko ma na sobie ciepłą, wodoodporną odzież, aby zmniejszyć ryzyko odmrożenia lub hipotermii. Dzieci powinny ubierać się w pełny strój zimowy: czapki, rękawiczki, spodnie, kurtka zimową i śniegowce. Uważaj jednak na luźne elementy garderoby, takie jak szaliki, ponieważ mogą one zostać wciągnięte w sanki i inny sprzęt do sportów zimowych.

Porada dodatkowa: dzieci, zwłaszcza te poniżej 12 roku życia, powinny mieć założone kaski. Kaski przeznaczone do uprawiania sportów zimowych, które kupisz w tym samym sklepie co sanki dla dziecka – są idealne, ale jeśli ich nie masz, kask rowerowy z całą pewnością też powinien zdać egzamin.

Dodaj komentarz