Życie po raku – co warto wiedzieć o rekonstrukcji piersi?

Pokonanie tak podstępnej choroby, jaką jest rak piersi, daje kobiecie niezwykłą moc. Radość związana z wygraną walką o życie szybko jednak łączy się niepewnością i lękiem przed tym, w jaki sposób kobieta po mastektomii będzie odbierana przez otoczenie. Życie bez piersi, uznawanej za symbol kobiecości, wydaje się trudnym procesem. Tym kobietom, które z utratą tak ważnej części swego ciała nie potrafią się pogodzić, pomóc może rekonstrukcja piersi. Co warto wiedzieć na jej temat?

Kiedy można zdecydować się na rekonstrukcję piersi?

Kobiety, które z powodu choroby nowotworowej muszą poddać się mastektomii, mogą automatycznie zdecydować się na rekonstrukcję piersi. Współczesna medycyna pozwala im wybrać, czy taka rekonstrukcja ma zostać przeprowadzona jednocześnie z procesem usuwania chorej piersi, czy też zabieg rekonstrukcji ma zostać wykonany w późniejszym czasie. Pierwsze rozwiązanie wydaje się znacznie lepszą propozycją, tu jednak przeszkodą może się okazać niewielka liczba ośrodków, w których można przeprowadzić te dwa trudne zabiegi jednocześnie. Należy pamiętać, że operacja, w trakcie której chirurg onkolog oraz lekarz specjalizujący się w chirurgii plastycznej mają pracować jednocześnie nie jest zadaniem prostym i wymaga odpowiedniego zaplecza. Ze względu na brak ośrodków przystosowanych do łączenia takich zabiegów, większość kobiet najpierw poddaje się operacji usunięcia piersi, a dopiero po pewnym czasie decyduje się na jej rekonstrukcję. Na czym polega taki zabieg?

Sposoby rekonstrukcji piersi

Kobiety, którym rak piersi odebrał tak ważną część ciała, mogą dziś wybrać jedną z kilku sprawdzonych metod rekonstrukcji. Najprostszym sposobem jest wszczepienie specjalnej protezy piersi silikonowej pod mięsień piersiowy. Zabieg taki przeprowadza się zazwyczaj jakiś czas po operacji usunięcia piersi w taki sposób, by nie dopuszczać do powstania nowych blizn. Kobiety, które oczekują lepszych rezultatów, mogą postawić na bardziej złożoną metodę, jaką jest rozprężanie tkanek. Taka rekonstrukcja piersi najlepiej sprawdza się w przypadku kobiet o dużym biuście, z przypadku których zwykła proteza piersi nie byłaby wystarczającym rozwiązaniem. W przypadku tej metody najpierw wykonywany jest zabieg polegający na wszczepieniu ekspandera, do którego raz w tygodniu wstrzykiwany jest fizjologiczny roztwór soli. Ten płyn sprawia, że skóra oraz tkanki otaczające stopniowo się rozszerzają, dzięki czemu po pewnym czasie ekspander może zostać zastąpiony endoprotezą silikonową o odpowiednich rozmiarach.

Rekonstrukcja brodawki i otoczki

Rekonstrukcja piersi nie może ograniczać się tylko i wyłącznie do wszczepienia odpowiedniej protezy. Ważne jest zatroszczenie się i o takie „szczegóły”, jak brodawki i otoczki. Rekonstrukcja tych elementów ma spore znaczenie dla tych kobiet, dla których okaleczona pierś jest przykrym wspomnieniem po przebytych operacjach oraz dla tych kobiet, dla których estetyka – pomimo choroby – pozostaje wyjątkowo istotną kwestią. By brodawka oraz otoczka mogły zostać odtworzone, niezbędne staje się jednak przeprowadzenie dodatkowego zabiegu. Można go wykonać dopiero kilka miesięcy po rekonstrukcji piersi, a dla wielu kobiet oznacza to konieczność poddania się trzeciej operacji w dość krótkim czasie.

Rekonstrukcja piersi jest dla wielu kobiet wyjątkową szansą na powrót do normalnego życia. To ważny zabieg, którego nie można ograniczać tylko i wyłącznie do kwestii związanych z wyglądem. Dla wielu kobiet puste miejsce pozostałe po usuniętej piersi jest przecież poważnym obciążeniem psychicznym, które przypomina o walce z groźną chorobą.

Artykuł został opracowany przez sklep internetowy dlaamazonek.pl. Firma oferuje wysoko wyspecjalizowane protezy piersi oraz bieliznę dla amazonek.

Ten post ma 2 komentarzy

  1. tanialazienka

    bardzo dobry artykuł, rak to nie wyrok, tak samo amputacja piersi nie zawsze musi być efektem raka

  2. Adam

    Życie z pewnością po takiej chorobie nie jest łatwe, ale na pewno warto mieć silną wolę i walczyć.

Dodaj komentarz