Życie po raku – co warto wiedzieć o rekonstrukcji piersi?

Rak piersi

Pokonanie tak podstępnej choroby, jaką jest rak piersi, daje kobiecie niezwykłą moc. Radość związana z wygraną walką o życie szybko jednak łączy się niepewnością i lękiem przed tym, w jaki sposób kobieta po mastektomii będzie odbierana przez otoczenie. Życie bez piersi, uznawanej za symbol kobiecości, wydaje się trudnym procesem. Tym kobietom, które z utratą tak ważnej części swego ciała nie potrafią się pogodzić, pomóc może rekonstrukcja piersi. Co warto wiedzieć na jej temat?

Kiedy można zdecydować się na rekonstrukcję piersi?

Kobiety, które z powodu choroby nowotworowej muszą poddać się mastektomii, mogą automatycznie zdecydować się na rekonstrukcję piersi. Współczesna medycyna pozwala im wybrać, czy taka rekonstrukcja ma zostać przeprowadzona jednocześnie z procesem usuwania chorej piersi, czy też zabieg rekonstrukcji ma zostać wykonany w późniejszym czasie. Pierwsze rozwiązanie wydaje się znacznie lepszą propozycją, tu jednak przeszkodą może się okazać niewielka liczba ośrodków, w których można przeprowadzić te dwa trudne zabiegi jednocześnie. Należy pamiętać, że operacja, w trakcie której chirurg onkolog oraz lekarz specjalizujący się w chirurgii plastycznej mają pracować jednocześnie nie jest zadaniem prostym i wymaga odpowiedniego zaplecza. Ze względu na brak ośrodków przystosowanych do łączenia takich zabiegów, większość kobiet najpierw poddaje się operacji usunięcia piersi, a dopiero po pewnym czasie decyduje się na jej rekonstrukcję. Na czym polega taki zabieg?

Sposoby rekonstrukcji piersi

Kobiety, którym rak piersi odebrał tak ważną część ciała, mogą dziś wybrać jedną z kilku sprawdzonych metod rekonstrukcji. Najprostszym sposobem jest wszczepienie specjalnej protezy piersi silikonowej pod mięsień piersiowy. Zabieg taki przeprowadza się zazwyczaj jakiś czas po operacji usunięcia piersi w taki sposób, by nie dopuszczać do powstania nowych blizn. Kobiety, które oczekują lepszych rezultatów, mogą postawić na bardziej złożoną metodę, jaką jest rozprężanie tkanek. Taka rekonstrukcja piersi najlepiej sprawdza się w przypadku kobiet o dużym biuście, z przypadku których zwykła proteza piersi nie byłaby wystarczającym rozwiązaniem. W przypadku tej metody najpierw wykonywany jest zabieg polegający na wszczepieniu ekspandera, do którego raz w tygodniu wstrzykiwany jest fizjologiczny roztwór soli. Ten płyn sprawia, że skóra oraz tkanki otaczające stopniowo się rozszerzają, dzięki czemu po pewnym czasie ekspander może zostać zastąpiony endoprotezą silikonową o odpowiednich rozmiarach.

Rekonstrukcja brodawki i otoczki

Rekonstrukcja piersi nie może ograniczać się tylko i wyłącznie do wszczepienia odpowiedniej protezy. Ważne jest zatroszczenie się i o takie „szczegóły”, jak brodawki i otoczki. Rekonstrukcja tych elementów ma spore znaczenie dla tych kobiet, dla których okaleczona pierś jest przykrym wspomnieniem po przebytych operacjach oraz dla tych kobiet, dla których estetyka – pomimo choroby – pozostaje wyjątkowo istotną kwestią. By brodawka oraz otoczka mogły zostać odtworzone, niezbędne staje się jednak przeprowadzenie dodatkowego zabiegu. Można go wykonać dopiero kilka miesięcy po rekonstrukcji piersi, a dla wielu kobiet oznacza to konieczność poddania się trzeciej operacji w dość krótkim czasie.

Rekonstrukcja piersi jest dla wielu kobiet wyjątkową szansą na powrót do normalnego życia. To ważny zabieg, którego nie można ograniczać tylko i wyłącznie do kwestii związanych z wyglądem. Dla wielu kobiet puste miejsce pozostałe po usuniętej piersi jest przecież poważnym obciążeniem psychicznym, które przypomina o walce z groźną chorobą.

Artykuł został opracowany przez sklep internetowy dlaamazonek.pl. Firma oferuje wysoko wyspecjalizowane protezy piersi oraz bieliznę dla amazonek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *