Zła pozycja przy biurku, a konsekwencje dla naszych pleców i zdrowia

Praca przy biurku znacząco obciąża kręgosłup. Po kilkugodzinnym przesiadywaniu przed komputerem, bardzo często występują bóle pleców, nadgarstków, dłoni i stóp, a także nieprzyjemne mrowienie. Kluczowy wpływ na zdrowie kręgosłupa ma prawidłowa pozycja zajmowana podczas pracy, a także odpowiednio wyprofilowane, komfortowe krzesło.

Konsekwencje nieprawidłowej postawy przy siedzeniu

Przewlekłe siedzenie niekorzystnie wpływa na układ ruchu, który adaptuje się do każdej przyjmowanej pozycji. Jeżeli zakres ruchomości stawów nie jest w pełni wykorzystywany, ulegają one obkurczaniu i skracaniu. Prowadzi to do zmniejszenia ich elastyczności, a w konsekwencji powstawania zwyrodnień. Długotrwale siedzenie wiąże się ze statycznym przeciążeniem, z którym przez lata ciało musi się zmagać. Niewystarczający zakres ruchomości kręgosłupa zaburza pracę układu oddechowego, a tym samym prowadzi do niedotlenienia krwi i tkanek. Nieprawidłowo działają również przepływy czy drenaż żylny, przez co następuje nadmierny ucisk naczyń krwionośnych oraz ograniczenie ruchliwości, mobilności i ukrwienia narządów wewnętrznych. Wystąpić mogą wówczas nieprawidłowości krążeniowe, nerwowe i mechaniczne.

Niekorzystny wpływ siedzenia na kręgosłup.

Z bezruchem w pozycji odbiegającej od wzorcowej wiąże się ryzyko występowania wielu trudności w funkcjonowaniu organizmu. Niefizjologiczne zaokrąglenie się odcinka lędźwiowego występuje wówczas, gdy kręgosłup od kości krzyżowej do potylicy przyjmuje kształt litery C. W pozycji półleżącej nieprawidłowy jest natomiast układ w odcinku krzyżowym i lędźwiowym, ze względu na zbyt mocne pochylenie w odcinku piersiowym oraz utratę krzywizny w odcinku szyjnym. Przeciążenia te z czasem prowadzą do urazów i dysfunkcji na praktycznie każdym poziomie kręgosłupa. Unieruchomienie go w pozycji siedzącej zaburza mechanizm odżywiania krążków międzykręgowych, który odbywa się poprzez tzw. dyfuzję. Naprzemienny skurcz i rozkurcz pozwalający na pobranie substancji odżywczych przez dyski możliwy jest tylko w ruchu, podczas gdy w bezruchu krążki są stale uciśnięte i zapadnięte.

Zasady poprawnego siedzenia

Aby zniwelować niepokojące objawy i ryzyko rozwoju zwyrodnień, należy odpowiednio dobrać pozycję zajmowaną podczas pracy siedzącej. Wiele osób ma charakterystyczną tendencję do pochylania się nad biurkiem, co prowadzi do garbienia. Plecy powinny być zawsze podparte i wyprostowane, a kark ukierunkowany w stronę monitora oraz pozbawiony zgięcia. Podczas siedzenia przy biurku należy też pamiętać o odpowiednim podparciu rąk. Klawiatura powinna być ułożona bezpośrednio przed dłońmi, a także zapewniać łatwy wgląd w przyciski po spojrzeniu w dół. Jej pozycja nie może być jednak zbyt wysoka, ponieważ wówczas ręce narażone są na nadwyrężenie podczas długotrwałej pracy. Kolejna ważna kwestia dotyczy ułożenia nóg. Jeżeli podczas siedzenia przy biurku stopy cierpną, profilaktycznie należy ułożyć je pod kątem prostym. Dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie specjalnej podstawki na stopy, która podnosi komfort pracy.

Dobór odpowiedniego krzesła

Wybierając ergonomiczny fotel biurowy, warto zwrócić uwagę na zakres regulacji wysokości siedziska. Najlepiej, żeby umożliwiała ona swobodne oparcie stóp o podłogę z kolanami ugiętymi w ok. 90 stopniach. Fotel biurowy obrotowy powinien też posiadać odpowiednią głębokość siedziska. Nie powinna ona przekraczać długości ud razem z pośladkami, ze względu na ryzyko uwierania pod kolanami lub braku możliwości wsunięcia się do końca. Najlepsze pod względem regulacji głębokości są specjalistyczne krzesła gamingowe, które można ustawić zgodnie z budową własnego ciała. Kwestią nie bez znaczenia pozostaje wysokość oparcia. Element ma szczególne znaczenie w przypadku modeli z zagłówkiem, który powinien zapewniać komfortowe oparcie dla odcinka szyjnego kręgosłupa. Kupując wygodny fotel do biurka, warto skorzystać z oferty sklepu: https://superkrzesla.pl/fotele-biurowe,c3.html. W asortymencie znaleźć można szeroki wybór modeli o różnorodnym zastosowaniu.

Dodaj komentarz