Zastosowania drukarek 3D w medycynie

3D Printed Robotic Hand

Druk 3D to stosunkowo nowa technologia, ale jest już wykorzystywana w medycynie. Jak to działa? Jakie są możliwe zastosowania druku 3D w medycynie?
Przyjrzymy się dum przypadkom zastosowania drukarek 3D w medycynie:

Model 3D mózgu pomaga lekarzom zdiagnozować 5-letniego pacjenta

Pięcioletni chłopiec został przyjęty do szpitala z silnym bólem głowy. Tomografia komputerowa wykazała, że w jego czaszce znajduje się guz. Lekarze postanowili go zoperować i usunąć guz. Nie mieli innego wyjścia, jak tylko wykonać kraniotomię. Chcieli jednak mieć możliwość łatwiejszego zaplanowania operacji. Na sali operacyjnej wykonano kilka zdjęć rentgenowskich głowy chłopca, na których było widać, że guz znajduje się bezpośrednio nad prawym okiem.

Lekarze opracowali trójwymiarowy model głowy pacjenta, który pozwolił im przedoperacyjnie określić dokładną lokalizację guza. Uwzględnili także wielkość i kształt ubytku chirurgicznego. Wszystkie te dane zostały przesłane do drukarki 3D, która stworzyła model mózgu. Dzięki temu lekarze mogli znacznie łatwiej zaplanować operację.  W tym przypadku druk 3D uratował życie pacjenta.

Spersonalizowana proteza aortalna, czyli jak druk 3D ratuje życie

Choroba zastawki aortalnej jest częstym schorzeniem układu sercowo-naczyniowego. Co roku setki tysięcy pacjentów poddawanych jest operacji na otwartym sercu. Jednak operacja ta nie zawsze kończy się sukcesem. Jedyną alternatywą jest wymiana zastawki. Lekarze muszą wybrać rodzaj protezy, która zostanie wszczepiona do serca pacjenta. Wybór ten nie jest jednak łatwy. Operacja może się nie udać. A nawet jeśli się powiedzie, nie zawsze daje dobre wyniki. Na czym polega wymiana zastawki aortalnej?

Zastawka aortalna jest zastawką mięśniową, która umożliwia przepływ krwi z lewej komory do aorty. U zdrowego człowieka otwiera się ona i zamyka automatycznie. Z czasem zastawka ulega uszkodzeniu. Gdy uszkodzenie jest rozległe, dochodzi do zwężenia zastawki aortalnej. Objawy są podobne do tych występujących w chorobie wieńcowej.

Z tego powodu wymiana zastawki aortalnej jest zwykle wykonywana razem z pomostowaniem aortalno-wieńcowym. Jest to poważna operacja, która wymaga długiego pobytu w szpitalu.

Lekarze chcieli znaleźć sposób na skrócenie czasu pobytu w szpitalu. Potrzebowali urządzenia, które umożliwiłoby pacjentom powrót do zdrowia w domu. Wpadli na pomysł wykorzystania druku 3D do stworzenia wszczepialnej protezy, która byłaby wykonywana indywidualnie dla każdego pacjenta. Chcieli zastąpić rodzimą zastawkę zastawką o strukturze podobnej do ludzkiej zastawki aortalnej. Chirurdzy nie mogli jednak znaleźć takiej protezy na rynku. Postanowili więc stworzyć ją sami – za pomocą drukarki 3D wydrukowali prototyp protezy zastawki aortalnej.

Ten post ma jeden komentarz

  1. Jacek Kaczmarek

    Interesujący jest Twój wpis na temat druku 3D i zastosowań medycznych. Wspaniale jest widzieć, że ludzie pokonują kolejne ograniczenia.

Dodaj komentarz