Wyroby przeciwżylakowe to rozbudowana gama produktów, które pomagają w przypadkach niewydolności żylnej kończyn dolnych. Zaliczają się do nich także pończochy uciskowe. Czym warto kierować się przy ich wyborze?
Kiedy stosuje się pończochy uciskowe?
Pończochy uciskowe, podobnie jak inne wyroby kompresyjne na kończyny dolne, wspomagają krążenie krwi w naczyniach krwionośnych, dzięki czemu dają efekt terapeutyczny.
Właściwie dobrane pończochy medyczne uciskowe pozwalają na zmniejszenie objawów towarzyszących niewydolności żylnej, żylakom, zakrzepom i zatorom, a także mogą być stosowane w celach profilaktycznych. Ponadto używane są po zabiegach na kończynach dolnych, na przykład skleroterapii.
Pończochy uciskowe – klasy ucisku
Medyczne pończochy uciskowe są oferowane w trzech stopniach kompresji, które różnią się pomiędzy sobą swoim naciskiem na tkanki.
1 klasa kompresji stosowana jest najczęściej w celach profilaktycznych, głównie w zapobieganiu żylaków. Również może być stosowana w lekkiej niewydolności żylnej, na przykład przy uczuciu ciężkości nóg, obrzękach, pajączkach. Mogą być też używane w ciąży.
Natomiast 2 klasa kompresji i 3 klasa kompresji stosowana jest w przypadku średniej i ciężkiej niewydolności żylnej.
Warto pamiętać o tym, że rajstopy, pończochy i podkolanówki uciskowe 2 stopnia i 3 stopnia powinny być dobrane tylko przez lekarza.
Jak dobrać stylowe i wygodne pończochy medyczne?
Pończochy medyczne można dobrać nie tylko pod kątem ich kompresji, lecz też wyglądu i komfortu.
Pończochy można dopasować kolorystycznie – do wyboru są pończochy w barwach czarnej, naturalnej, szarej, brązowej. Można także dopasować je pod względem wykończenia, na przykład wzoru brzegów czy czubków – mogą być otwarte lub zamknięte.
Warto także zwrócić uwagę na materiały. Wyższej jakości pończochy powstają ze specjalnych włókien poprawiających komfort noszenia, na przykład włókien silikonowych czy z bawełny do codziennego użytkowania.