Pożyczka na opłacenie ZUS – czy pomoże wyjść z finansowych kłopotów?

Terminowe opłacanie składek ZUS to jeden z podstawowych obowiązków każdego przedsiębiorcy. Jednak czasami, gdy brakuje na to środków niezbędna wydaje się pożyczka na spłatę zadłużenia w ZUS. Sprawdzamy, jak ją uzyskać, ile kosztuje i na co można ją wydać.

Kredyt na spłatę ZUS nie jest dostępny w bankach. Wynika to z tego, że warunkiem uzyskania finansowania w tych instytucjach jest dostarczenie przez przedsiębiorcę zaświadczenia o niezaleganiu z opłacaniem składek. Jeśli masz zaległości, to oczywiście kredytu na spłacenie ZUS ani żadnego innego nie otrzymasz. Wyjściem z sytuacji może być pożyczka na opłacenie ZUS, oferowana przez firmy pozabankowe, które nie podchodzą tak restrykcyjnie do oceny swoich potencjalnych pożyczkobiorców. Czy to oznacza, że w ofercie instytucji pożyczkowych znajdziesz taki instrument zewnętrznego finansowania jak kredyt na spłatę zus bez bik? Niestety nie, bowiem wiarygodne finansowo firmy, działają zgodnie z zasadami odpowiedzialnego pożyczania, weryfikują przyszłych klientów w bazach dłużników. Wbrew temu, co może się wydawać osobom zainteresowanym takim zastrzykiem gotówki, wspominana weryfikacja ma na celu ochronę również ich interesów. Chodzi bowiem o udzielenie wsparcia wyłącznie przedsiębiorcom, którzy później będą w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Dzięki temu pożyczka na spłatę zadłużenia w zus okaże się realną pomocą, która pomoże wyjść z finansowych kłopotów i skupić się na dalszym prowadzeniu biznesu.

Pożyczka na spłatę zadłużenia w ZUS – kto może się ubiegać?

Tak naprawdę pożyczka na spłatę zadłużenia w zus jest udzielana na dowolny cel. Jednak, jeśli chcesz się uporać ze swoimi zaległościami w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, to warto pożyczyć dokładnie tyle, ile masz do spłaty. Gdy skusisz się na wyższą kwotę, możesz mieć później problemy z uregulowaniem swojego zobowiązania.

O kredyt na spłacenie ZUS możesz więc się ubiegać, jeśli masz swoją własną działalność gospodarczą i posiadasz tego typu zaległości. Pamiętaj, że warunkiem uzyskania pożyczki jest pozytywna ocena zdolności kredytowej. Analitycy ocenią, czy przy Twoich obecnych dochodach będziesz w stanie terminowo spłacać ratę zobowiązania. Wezmą także pod uwagę Twoją historię kredytową i zweryfikują informację o Tobie w bazach kredytowych, takich jak: Biuro Informacji Kredytowej, Biuro Informacji Gospodarczej BIG Info Monitor, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej, Krajowy Rejestr Długów oraz Rejestr Dłużników ERIF.

Jeśli więc do tej pory udawało Ci się spłacać wszystkie kredyty, pożyczki, kartę kredytową czy limit na koncie terminowo, a zaległości w ZUS nie są duże, to oczywiście możesz się starać o kredyt na spłacenie ZUS.

Ile kosztuje pożyczka na opłacenie ZUS?

W ofercie Aasa dla biznesu znajdziesz pożyczkę dla przedsiębiorców, którą możesz wydać na uregulowanie zaległości w ZUS. Na kalkulatorze dostępnym na stronie internetowej możesz wybrać, jaka kwota Cię interesuje, a system od razu wyliczy dopasowane, szacunkowe warunki. Pamiętaj, że na ostateczną ofertę możesz liczyć dopiero wtedy, gdy złożysz wniosek, a my ocenimy Twoją zdolność kredytową. Dane, które zobaczysz korzystając z kalkulatora, mają wyłącznie orientacyjny charakter i nie są ofertą pożyczki.

Pożyczki udzielamy już od pierwszego dnia działalności gospodarczej, wypełnienie wniosku zajmuje 5 minut, a po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej pieniądze natychmiast wysyłamy na Twoje konto, a jeśli wolisz, to możesz odebrać je na poczcie.

Na co można przeznaczyć kredyt na zaległości w ZUS?

Kredyt na zaległości w ZUS można przeznaczyć nie tylko na to, bowiem pożyczka na spłatę zus nie jest produktem celowym.

Jak sprawdzić, ile wynoszą zaległości w ZUS?

Warto wiedzieć, że ani ZUS, ani Urząd Skarbowy nie mają obowiązku informować Cię, że powstały zaległości. ZUS „podaruje” Ci zapłatę odsetek, jeżeli nie przekroczą one kwoty 6,60 zł. Jednak w praktyce często są one dużo wyższe, a ich nieuregulowanie może skutkować wpisaniem firmy do rejestru dłużników. A w takim przypadku nie dostaniesz ani kredytu w banku, ani pożyczki, ani auta w leasingu, a potencjalni kontrahenci będą patrzeć na Ciebie podejrzliwie i raczej niechętnie będą skłonni podjąć z Twoją firmą współpracę.

Dlatego warto „trzymać rękę na pulsie” i obserwować wpisy na swój temat w Biurze Informacji Kredytowej i w Biurach Informacji Gospodarczej. Można na przykład zamówić sobie alerty, które będą Cię informować o każdym negatywnym wpisie. Niezależnie od tego, czy pochodzi on z ZUS-u, banku czy od Twojego kontrahenta.

Długi w ZUS możesz oczywiście spłacić pożyczką na spłatę zadłużenia w ZUS, ale możesz także poprosić o:

  • możliwość rozłożenia długu na raty – dzięki temu nie będą naliczane odsetki oraz nie zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne,
  • odroczenie terminu płatności składek – jeżeli zdarzyły Ci się przejściowe problemy finansowe, to jest to dobry pomysł, ale miej na uwadze, że będziesz musiał zapłacić składki wraz z odsetkami za zaległości, czyli łącznie wyjdzie Ci wyższa kwota zadłużenia,
  • umorzenie składek ZUS – to jest ostateczność i jest stosowana tylko w momencie, gdy dłużnik jest całkowicie niewypłacalny i nie ma szans na ściągnięcie należności. Dzieje się to w przypadku ogłoszenia upadłości albo śmierci dłużnika.

Pamiętaj, że dzięki pożyczce powstałe zadłużenie możesz spłacić od razu, więc od ręki pozbędziesz się kłopotów z ZUS-em. Jednak weź pod uwagę, że długi nie rozpłyną się w powietrzu, a pożyczkę będziesz musiał oddać. Zanim jeszcze ją weźmiesz, to sam przekalkuluj, czy Twoja firma ma na tyle wysokie dochody, aby bez problemu uiścić miesięczną ratę.

Dodaj komentarz