Pompa insulinowa – jak działa, wady, zalety, ile kosztuje?

Cukrzyca jest chorobą, która charakteryzuje się hiperglikemią. Podwyższony poziom glukozy we krwi wynika z nieprawidłowej produkcji lub działania insuliny, która produkowana jest przez komórki trzustki. Leczenie cukrzycy polega na insulinoterapii, czyli podawaniu i kontrolowaniu poziomu insuliny w organizmie. Można podawać ją za pomocą wstrzykiwacza lub strzykawki. Istnieje również insulina w aerozolu do inhalacji. Nowoczesnym urządzeniem pomocnym przy insulinoterapii jest pompa insulinowa.

Czym jest pompa insulinowa?

Pompa insulinowa to urządzenie, które zapewnia stały dopływ insuliny i pozwala na lepszą kontrolę nad leczeniem cukrzycy. Pomaga znacznie poprawić jakość życia chorej osoby i ułatwia codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Obecnie znane są dwa rodzaje pompy insulinowej. Pierwsza to pompa insulinowa osobista. Jest to nieduże urządzenie medyczne ze zbiornikiem na insulinę. Urządzenie stale podaje podskórnie insulinę. Drugi rodzaj pompy insulinowej to pompa wszczepialna. Ta pompa również ma postać urządzenia, które wszczepiane jest pod skórę chorego i podaje insulinę prosto do jamy otrzewnej pacjenta. Pompa wszczepialna posiada większy zbiornik na insulinę oraz samą insulinę o większym stężeniu niż przy pompie insulinowej osobistej.

Korzyści stosowania pompy insulinowej

Leczenie pompą insulinową ma szereg zalet. Pompa insulinowa bardzo przypomina pracę trzustki. Insulina, tak jak w przypadku zdrowego organizmu, podawana jest co kilka minut. Dzięki temu organizm chorego przyjmuje mniej insuliny, niż w przypadku stosowania innych form leczenia, na przykład zastrzyków. Dodatkowo urządzenie pozwala na zaprogramowanie jego pracy w trzech różnych trybach. Zmieniając tryb ze standardowego na aktywny chory nie musi zastanawiać się w jakiej ilości przyjąć insulinę. Urządzenie automatycznie zmienia dawkę. Bardzo ważną zaletą stosowania pompy insulinowej jest również znacznie mniejsza ilość przyjmowanych zastrzyków. Standardowo jest to jeden zastrzyk na trzy dni.

Wady pompy insulinowej

Pomimo wielu zalet pompa insulinowa ma również swoje wady. Jedną z nich jest możliwość stosowania mniej restrykcyjnej diety, niż w przypadku podawania insuliny za pomocą zastrzyków. Ze względu na to pacjenci stosujący pompę insulinową częściej miewają problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi.
Bardzo poważną wadą korzystania z pompy insulinowej jest również ryzyko wystąpienia kwasicy ketonowej. Może się tak wydarzyć na przykład z powodu zatkania się przepływu w pompie lub innej awarii urządzenia.
Najistotniejszą dla chorego wadą pompy insulinowej są wysokie koszty. W naszym kraju pompy insulinowe refundowane są tylko do 26 roku życia. Pozostali chorzy muszą zakupić ją we własnym zakresie.

Ile kosztuje pompa insulinowa?

Cena pompy insulinowej zależy od jej modelu i funkcji jakie posiada. Podstawowy model pompy insulinowej to koszt w przedziale od 4000 do 9000zł w zależności od producenta. Pompy insulinowe z zaawansowanymi technologicznie rozwiązaniami, na przykład systemem przewidującym hipoglikemię czy stałym monitoringiem glikemii kosztują nawet do 18 000 zł.

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Bartek

    Bardzo cenny artykuł. Wielu z Nas nawet nie zdaje sobie sprawy jak ważna w życiu diabetyka jest taka pompa.

  2. ForexBlog

    Miesieczny zapas wkluc do pompy insulinowej z 30 procentowa odplatnoscia kosztuje 90 zl. Do tego trzeba doliczyc pojemniczki na insuline w cenie ok. 9 zl za sztuke. Takich pojemnikow, w zaleznosci od ilosci przyjmowanej insuliny, zuzyjemy w miesiacu 4-8 sztuk, w zaleznosci od zapotrzebowania na insuline. Ile natomiast kosztuje sama pompa?

Dodaj komentarz