Na jakiej zasadzie działa dzbanek do filtrowania wody – jak wybrać najlepszy?

Szeroki wybór dzbanków filtrujących dostępnych na rynku może przyprawić o zawrót głowy. W sklepach pojawia się coraz więcej modeli tych urządzeń. Mają one różne parametry, pojemności i kolory. Jak pośród całego asortymentu znaleźć dzbanek z wkładem, który najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku? Czym należy się kierować, na co warto zwrócić uwagę i na czym tak naprawdę polega cała ta filtracja? O tym wszystkim piszemy poniżej.

Filtracja – funkcja podstawowa

Dzbanek z wkładem powinien przede wszystkim oczyszczać wodę. Nie jest to możliwe bez odpowiedniego filtra. To on jest najważniejszym elementem, którego zużycie musimy kontrolować, ponieważ od tego zależy jakość filtracji. Sam dzbanek jest naczyniem na ciecz, w którym zamontowany jest specjalny lejek podtrzymujący wkład. Wszystkie elementy powinny być łatwe do wyciągnięcia oraz późniejszego montażu, ponieważ umożliwi nam to utrzymanie odpowiedniej higieny i czystości. Niektóre dzbanki mogą być myte w zmywarkach, inne natomiast należy myć ręcznie. Warto zwrócić uwagę na to, która z opcji jest dla nas wygodniejsza.

Napełniając dzbanek najpierw unosimy pokrywę i wlewamy wodę do części z lejkiem. Następnie ciecz przepływa przez filtr i wpada do głównego zbiornika. Stamtąd możemy przelać ją do szklanek, czajnika lub wykorzystać podczas gotowania posiłków. Wkłady są wykonane z węgla aktywnego i żywicy jonowymiennej. Taka mieszanka sprawia, że z wody zostają usunięte wszelkie zabrudzenia stałe, metale ciężkie oraz smak i zapach chloru. Ponadto wkład redukuje wapń i magnez, które mogą powodować kamień na sprzętach kuchennych. Zatem filtracja to ochrona zdrowia przed szkodliwymi związkami oraz zabezpieczenie urządzeń i unikanie częstego odkamieniania. Jeden wkład wystarcza średnio na miesiąc użytkowania lub do oczyszczenia 150 litrów wody.

Na co warto zwrócić uwagę, kupując dzbanek?

Większość dzbanków, które możemy kupić na polskim rynku wykonana jest z tworzyw sztucznych wysokiej jakości. Są one odporne i mogą być użytkowane naprawdę przez długi czas. Ważne jest, aby sprawdzić, czy produkt został wykonany bez dodatku BPA (bisfenolu A), który negatywnie wpływa na organizmy żywe. Specjalne oznaczenia powinny znajdować się na opakowaniu. Jeżeli szczególnie zależy nam na ekologii, możemy zdecydować się na szklany dzbanek filtrujący Dafi. Jest to jedyne szklane urządzenie filtrujące dostępne w sklepach. Dafi Crystal o pojemności dwóch litrów idealnie sprawdzi się w każdym domu lub biurze i będzie ozdobą pomieszczenia.

Dzbanki filtrujące mogą również różnić się wskaźnikiem zużycia filtra. Istnieje kilka rodzajów tego przydatnego gadżetu. Możemy manualnie ustawić datę montażu nowego filtra, włączyć licznik elektroniczny wskazujący procentowe zużycie lub taki, który kolorem przypomni nam o wymianie. Sam wskaźnik jest dużym ułatwieniem, ponieważ nie musisz zapisywać w kalendarzu lub zapamiętywać daty wymiany wkładu.

Ponadto istnieją dwa typy wkładów – są to filtry pionowe Classic oraz poziome. Ich skuteczność jest taka sama, a przepustowość wody zbliżona. Jeżeli zdecydujemy się na dzbanek kompatybilny z wybranym rodzajem wkładu, pamiętajmy, żeby później również stosować pasujące filtry. Często w sprzedaży dostępne są zestawy z pewnym zapasem, np. szklany dzbanek Dafi można kupić aż z dziesięcioma wkładami. To prawie rok filtracji!

Alternatywa dla dzbanków

Czasem zastanawiamy się jak rozwiązać problem oczyszczania wody poza domem. W tym przypadku idealnie sprawdzi się bidon filtrujący. To wygodna butelka z wymiennym wkładem z węgla aktywnego, który na bieżąco oczyszcza ciecz. Tak samo jak w przypadku dzbanków, tu również istnieje kilka modeli o różnych pojemnościach. Wśród nich możemy znaleźć np. butelkę filtrującą Dafi dostępną tutaj https://filtrosfera.pl/butelka-filtrujaca-do-wody-kranowej-dafi-0-5l-mietowa-7-filtrow-4-nakretki. Bidon idealnie sprawdzi się w podróży, na siłowni, w szkole lub w pracy.

Ponadto samodzielna filtracja w domu oraz poza nim to oszczędność pieniędzy i ochrona środowiska. Woda kranowa jest setki razy tańsza niż ta w plastikowych butelkach, więc nie warto przepłacać. Jakość kranówki pozwala na jej bezpieczne wypicie tuż po filtracji. Ułatw swoje życie i postaw na wygodę, nie dźwigaj ciężkich zgrzewek.

Dodaj komentarz