Mlekotok: garść faktów

Mlekotok to objaw sugerujący, że w organizmie dzieje się coś złego. Niezależnie od ogólnego samopoczucia mlekotoku nigdy nie należy lekceważyć. W zdecydowanej większości przypadków pojawia się na skutek hiperprolaktynemii. Możliwe są jednak również inne przyczyny mlekotoku. Wydzielanie się mleka z piersi może wystąpić nie tylko u kobiet, ale również u mężczyzn. Co warto wiedzieć na jego temat?

Każda kobieta, która zauważyła u siebie wypływające z piersi mleko, a nie karmi aktualnie dziecka ani nie jest w ciąży, powinna czym prędzej udać się do specjalisty. Mlekotok może pojawić się na skutek zażywania niektórych leków, ogromnego i długo utrzymującego się stresu, nadmiernego wysiłku fizycznego, a także nadmiaru białka oraz tłuszczu w pożywieniu.

Mlekotok przyczyny

W zdecydowanej większości przypadków – o czym wspomnieliśmy już we wstępie – mlekotok spowodowany jest zbyt wysokim poziomem prolaktyny. To z kolei może być efektem nieprawidłowej pracy tarczycy. Za zbyt wysokim poziomem prolaktyny stać może również:
-gruczolak przysadki mózgowej;
-proces nowotworowy;
-uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego.
U kobiet zażywających rezerpinę oraz chlorpromazynę również może dojść do wycieku mleka z piersi. W przypadku mlekotoku należy przyjrzeć się również temu, jak metabolizowana jest miedź. Często bowiem mlekotok pojawia się wówczas, gdy dojdzie do zwyrodnienia soczewkowo – wątrobowego. Może zdarzyć się tak, że prolaktyka w normie a mlekotok i tak się pojawia. Mlekotok a prolaktyna w normie to połączenie, które powinno skłonić do jeszcze dokładniejszej diagnostyki.

Mlekotok objawy

Objawem mlekotoku jest wyciek mleka z piersi pojawiający się bez związku z ciążą ani karmieniem piersią.

Mlekotok a zajście w ciążę

Mało kto wie, że pokarm u kobiety może pojawić się bardzo wcześnie, bo już około szesnastego tygodnia ciąży. Trzeba jednak zaznaczyć, że ilość mleka, jaka się wówczas pojawia jest tak mała, że kobieta może nawet nie zwrócić na to uwagi. Kobiety, które są w ciąży i zauważą, że z piersi wydobywa się mleko nie powinny się w związku z tym martwić. Co jednak z paniami, u których doszło do mlekotoku, a planują zajście w ciążę? Z uwagi na zmiany hormonalne związane z wyciekiem mleka z piersi bez związku z ciążą i karmieniem piersią mogą pojawić się problemy z zajściem w ciąże. Zbyt wysoki poziom prolaktyny, który najczęściej prowadzi do wystąpienia mlekotoku wpływa negatywnie na jajeczkowanie. W konsekwencji zajście w ciąże może być bardzo trudne, a nieraz nawet niemożliwe. Uregulowanie poziomu hormonów sprawi, że szanse kobiety na poczęcie dziecka wzrosną.

Leczenie mlekotoku

Jeżeli wyciek mleka z piersi pojawia się bez związku z ciążą bądź karmieniem dziecka piersią, konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Lekarz pierwszego kontaktu powinien skierować kobietę, u której wystąpił mlekotok do lekarza endokrynologa. Pierwszym badaniem, jakie zleci lekarz jest oznaczenie poziomu prolaktyny. Jeśli okaże się, że jest on zbyt wysoki, niezbędne będzie przeprowadzenie dalszej diagnostyki. Może ona być ukierunkowana na choroby tarczycy bądź ewentualne zmiany w przysadce mózgowej. Podkreślić trzeba, że leczenie będzie skuteczne tylko wówczas, gdy uda się odkryć przyczynę pojawienia się mlekotoku.

Mlekotok u mężczyzn

Wyciek mleka z piersi wielu osobom wydaje się być problemem dotykającym wyłącznie kobiety. Tymczasem okazuje się, że jego ofiarą mogą paść również mężczyźni. Mlekotok u mężczyzn – podobnie jak ginekomastia – jest najczęściej spowodowany również zbyt wysokim poziomem prolaktyny. Jednocześnie u mężczyzn dochodzi do spadku poziomu testosteronu. W przypadku mężczyzn mlekotok również wymaga przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Mlekotok u noworodków

Nabrzmiałe sutki mogą wystąpić również o noworodków. Jest to efekt kontaktu malucha z prolaktyną występującą w organizmie matki. Jest to jednak objaw, który znika naturalnie po kilku tygodniach i w związku z tym nie jest konieczne zastosowanie żadnego leczenia.

Mletokok po porodzie

Po porodzie wydzielanie się mleka z piersi jest absolutnie normalne. Należy jednak pamiętać, że laktacja początkowo nie jest zbyt intensywna. Specjaliści zgodnie twierdzą, że kobiecy organizm potrzebuje około dwóch dni na rozkręcenie się laktacji. Kobiecy organizm jest jednocześnie skonstruowany tak, że nasilenie laktacji jest dostosowane do potrzeb malucha. Początkowo z piersi wycieka tak zwana siara, która stopniowo zmienia się w mleko. Jeśli kobieta nie zdecyduje się na karmienie dziecka piersią, pokarm zaniknie.

Mlekotok jest poważnym problemem, który dotknąć może zarówno kobiety, jak i mężczyzn. W przypadku kobiet mlekotok nie związany z porodem, ciążą ani karmieniem dziecka zawsze powinien skłonić do wizyty u specjalisty. Lekarz zleci szereg badań, które pomogą rozpoznać przyczynę mlekotoku. Wówczas możliwe będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia, na skutek którego problem zniknie. Nigdy mlekotoku nie należy lekceważyć ponieważ może być sygnałem świadczącym o poważnych problemach zdrowotnych, w przypadku których im wcześniej zostanie podjęte leczenie, tym lepiej.

Dodaj komentarz