Kontrola u dentysty – częstotliwość i przebieg wizyty

Codzienna profilaktyka zębów w domu jest bardzo ważna dla zdrowego i pięknego uśmiechu, jednak nie jest wystarczająca. Kiedy należy udać się na kontrolę do stomatologa? Jak przebiega tego rodzaju wizyta?

Jak często odwiedzać gabinet dentystyczny?

Stomatolog dzięki swojej wiedzy, doświadczeniu oraz szerokiej gamie narzędzi diagnostycznych może szybko wykryć dolegliwości dotykające zębów i jamy ustnej. Jak często odwiedzać dentystę?

Najczęściej rekomenduje się wizyty u stomatologa raz na 6 miesięcy. Dentysta może także zalecić ją w innej częstotliwości, na przykład co 3 miesiące, gdy pojawiają się ku temu wskazania.

Gabinet stomatologiczny trzeba też odwiedzić wtedy, gdy pojawiają się poniższe symptomy:
– Ból zęba,
– Opuchlizna, obrzęk dziąseł,
– Częste krwawienie dziąseł,
– Odsłonięcie szyjek zębowych,
– Nadwrażliwość zębów,
– Ropień,
– Ruchomość zęba,
– Ukruszenie, złamanie zęba,
– Kamień nazębny,
– Wypadnięcie plomby,
– Uszkodzenie protezy zębowej.

Jak wygląda wizyta kontrolna u dentysty?

Kontrola u dentysty rozpoczyna się od oceny stanu jamy ustnej, w tym zębów i dziąseł. Dentysta może następnie zalecić dodatkową diagnostykę, nap przykład RTG stomatologiczne, czyli rentgen.

W trakcie wizyty u dentysta higienistka stomatologiczna może też wykonać zabiegi higienizacyjne, które polegają na usunięciu kamienia i osadów nazębnych sprzyjających próchnicy. Profilaktyka zębów tego typu obejmuje wykonanie skalingu i piaskowania. Dodatkowo prowadzi się lakowanie lub lakierowanie, by zabezpieczyć szkliwo.

Gdy zęby wymagają leczenia, stomatolog może przeprowadzić je już podczas wizyty kontrolnej. Mniejsze ubytki próchnicze są szybkie w leczeniu, dlatego można wykonać je od razu. Jeżeli wskazane są bardziej skomplikowane zabiegi, na przykład w ramach leczenia endodontycznego, protetycznego, trzeba odwiedzić gabinet kilkukrotnie.

Dodaj komentarz