Jakie są objawy choroby niedokrwiennej serca?

Szacuje się, że w 2020 na chorobę niedokrwienną serca zachoruje ponad 11 milionów ludzi na świecie. Jak objawia się jedno z najbardziej powszechnych schorzeń cywilizacyjnych? Sprawdź!

Uznawana jest za najczęściej diagnozowaną przypadłość układu wieńcowego wśród mieszkańców krajów europejskich, która coraz częściej tyczy się młodych osób. Statystyki pokazują, że średni wiek zapadalności na to schorzenie, który wcześniej wynosił 45 lat, maleje. Jakie symptomy daje choroba niedokrwienna serca? Objawy są typowe. Poznaj je i zareaguj.

Jak rozwija się choroba niedokrwienna serca?

Niezależnie, czy mamy do czynienia ze stabilną, chroniczną postacią choroby wieńcowej czy z nagłym stanem ostrym (do którego zalicza się np. zawał czy dławica), mechanizm jej powstawania jest zawsze taki sam. Wskutek zwężenia światła tętnic wieńcowych dochodzi do niedostatecznego dotlenienia komórek serca.

W naczyniach tych odkładają się tzw. blaszki miażdżycowe, które utrudniają dopływ krwi, a co za tym idzie — tlenu i składników odżywczych. Gdy tętnica „zarasta” zmianą miażdżycową, dochodzi do pełnego niedokrwienia serca, co jest stanem zagrażającym życiu. Wprawdzie istnieją wtórne przyczyny choroby, które nie są związane z miażdżycą, ale występują rzadko. Należy do nich np. zatrucie tlenkiem węgla, infekcje bakteryjne prowadzące do zatorów, urazy lub czynniki genetyczne, prowadzące do nieprawidłowości w obrębie naczyń krwionośnych.

Najczęstsze przyczyny wiążą się bezpośrednio z procesem odkładania lipidów na ścianach tętnic dużych i średnich — a więc miażdżycą, prowadzącą do zawałów lub udarów („wylewów”).

Można wymienić szczególne stany, w których tendencja ta jest nasilona. Należą do nich wiek powyżej 45 lat, płeć męska, niewielka aktywność fizyczna, otyłość, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, nieprawidłowy „zły” cholesterol, zbyt wysoki fibrynogen i homocysteina, cukrzyca czy nadciśnienie.

Choroba niedokrwienna serca: objawy, których nie powinieneś bagatelizować

Związana z postępującą miażdżycą choroba niedokrwienna serca ma dość charakterystyczne objawy. Są one o tyle groźne, że zagrażają nie tylko zdrowiu, lecz jeśli występują nagle, stanowią stan zagrożenia życia. Zawał lub udar, który jest ich konsekwencją, kojarzy się właśnie z dużym prawdopodobieństwem zgonu, nawet dla osób o nikłej wiedzy medycznej. Jakich symptomów nie należy ignorować?

Typowy jest charakterystyczny piekący ból w okolicy mostka. Może on przyjąć formę rozpierającego, duszącego dyskomfortu, który promieniuje do barków, szyi, a także żuchwy czy szczęki. Pacjenci skarżą się również na bóle w nadbrzuszu. Symptomatyczne jest kołatanie serca, przyspieszony puls i oddech oraz uczucie osłabienia. Pojawiają się nudności lub wymioty, a także zawroty głowy.

Warto pamiętać, że nie zawsze zawał zaczyna się od bólu w klatce piersiowej. Jeśli zauważysz powyższe objawy, nie wahaj się skonsultować z lekarzem lub zadzwonić na pogotowie ratunkowe, gdzie uzyskasz niezbędną pomoc.

Dodaj komentarz