Jak skutecznie pozbyć się wody z organizmu? Przyczyny + metody

Taking a break. Portrait of a young beautiful fitness woman in sportswear holding bottle of water

Woda jest najważniejszym składnikiem naszego ciała. Odpowiada za utrzymanie nas przy życiu, a bez niej umarlibyśmy. Jednak organizm ludzki jest również bardzo skuteczny w jej zatrzymywaniu. Zatrzymywanie wody w organizmie może być spowodowane wieloma przyczynami. Jedną z najczęstszych przyczyn zatrzymywania wody w organizmie jest brak ruchu. Jeśli nie ćwiczymy, nasze ciało zacznie zatrzymywać wodę. Zatrzymywanie płynów w tkankach to dolegliwość, która może dotknąć każdego. Sprawdź, jakie są przyczyny i metody usuwania nadmiaru wody z organizmu!

Objawy nadmiaru wody w organizmie

Chociaż woda jest kluczowa dla naszego zdrowia, to jednak jej nadmiar znajdujący się w tkankach może być poważnym problemem.

Do dolegliwości jak nadmiar wody w organizmie dochodzi na skutek trudności z jej transportem. Wówczas zatrzymuje się ona w tkankach i może powodować nieprzyjemne objawy.

Najczęściej pojawiają się wtedy opuchlizny i obrzęki, które mogą uniemożliwiać założenie obuwia czy ubrania. Towarzyszą im uczucie ciężkości, przemęczenie, pragnienie, suchość w ustach, suchość skóry. Na skórze może być widoczny tzw. cellulit wodny, który pojawia się przy nacisku na skórę. Obserwowany jest też przyrost masy ciała na skutek zgromadzonej wody.

Jak dochodzi do zatrzymywania wody w organizmie?

Do nadmiaru wody w organizmie przyczyniają się:
– Niewystarczające nawodnienie organizmu – organizm zatrzymuje wtedy wodę, by zapobiegać jej niedoborom.
– Zmiany hormonalne – dotyczą przede wszystkim kobiet i pojawiają się głównie przed menstruacją, gdy poziom estrogenu jest wysoki.
– Nieodpowiednia dieta – zawierająca nadmiar soli wiążącej wodę oraz słonych produktów, na przykład jak wędliny, sery żółte, słone przekąski.
– Picie alkoholu – szczególnie picie regularne, w dużych ilościach.
– Stosowanie antykoncepcji hormonalnej – jest to objaw występujący u niektórych kobiet stosujących pigułki antykoncepcyjne.
– Stosowanie wybranych leków – dotyczy to między innymi kortykosteroidów, leków przeciwzapalnych.
– Siedzący tryb życia – również sprzyja on zatrzymywaniu wody w organizmie. Problemem jest też długie przebywanie w pozycji siedzącej lub leżącej, na przykład podczas podróży, u osób obłożnie chorych.
– Określone choroby – dolegliwość może nasilać się przy chorobach nerek, niewydolności serca, schorzeniach tarczycy, chorobie zakrzepowej.

Jak pozbyć się wody z organizmu?

Nadmiaru wody z organizmu można się pozbyć. Odpowiednie postępowanie pozwala również na zapobieganie tej dolegliwości w przyszłości. Jak pozbyć się wody z organizmu?

Właściwe nawodnienie

Należy pamiętać o tym, by codziennie pić minimum 2 litry wody lub innych płynów i zapobiegać dzięki temu odwodnieniu ciała. Najlepiej wybierać wtedy niegazowaną wodę, soki, słabą herbatę, napary owocowe, ziołowe o działaniu moczopędnym.

Odpowiednia dieta

Powinna być bogata w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste zawierające błonnik, natomiast powinna redukować sól i słone produkty. Warto też wybierać produkty zawierające wapń, magnez i potas, które pomagają w utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej.

Aktywność fizyczna

Wspomaga krążenie krwi oraz chłonki, czyli limfy, a dzięki temu wspiera prawidłowy transport wody w całym organizmie. Dobre efekty dają też masaże.

Suplementy diety

W redukcji i zapobieganiu zatrzymywania wody w organizmie mogą pomóc też suplementy diety o działaniu moczopędnym, wspomagającym równowagę wodno-elektrolitową.

Dodaj komentarz