Jak dbać o rozwój umysłowy dziecka?

Aby wspomóc prawidłowy rozwój intelektualny malucha, warto angażować go w różne formy aktywności fizycznej, pobudzać wyobraźnię oraz zachęcać do zabaw, poprawiających pamięć i koncentrację. Równie ważna jest zrównoważona dieta. Jak jeszcze można wpłynąć na rozwój umysłowy dziecka?

Prawidłowe żywienie

Naukowcy podkreślają, że na inteligencję dziecka nie tylko mają wpływ geny, ale również odżywianie. Należy pamiętać o komponowaniu zbilansowanej diety, bogatej w witaminy i minerały. Jakie pokarmy korzystanie wpływają na rozwój umysłowy dziecka? Przede wszystkim te z zawartością witamin A, C, D, E, D, z grupy B, a także magnez. Skąd czerpać te składniki i zwiększyć wydajność umysłową? Można podawać dziecku jagody, jajka, tłuste ryby, orzechy, oliwki, awokado, kiszonki, produkty pełnoziarniste oraz chude mięso. Niestety nadmiar cukru w diecie negatywnie wpływa na kondycję intelektualną, dlatego codzienny jadłospis nie powinien sprowadzać się do dosładzanych płatków śniadaniowych, ciastek, słodyczy (oprócz czekolady gorzkiej) oraz słodkich napojów gazowanych.

Pobudzanie zainteresowania otaczającym światem

Bajki nie tylko pobudzają wyobraźnię, ale również pokazują pozytywne wzorce zachowań. Czytanie dziecku książek może stymulować jego prawidłowy rozwój. Oczywiście lektura powinna być dostosowana do wieku dziecka. Maluchy lubią duże, kolorowe ilustracje, a starsze dzieci proste historie z morałem.

Maluchy w wieku przedszkolnym bardzo interesują się otoczeniem – przykładowo pięciolatek może opanować zdolność myślenia krytycznego i abstrakcyjnego. Należy pamiętać, że każde dziecko wyposażone jest w różne zdolności, na przykład językowe czy matematyczne. Jednak, jeżeli nie są podsycane, mogą z czasem zanikać. Z jednej strony warto wspierać rozwój fizyczny i intelektualny dziecka, a z drugiej pozostawić pole do kreatywności.

Nauka poprzez zabawę i aktywność fizyczną

Podstawową formą aktywności dziecka w wieku przedszkolnym jest zabawa. Dzięki niej może poznawać świat i uczyć się zachowania w różnorodnych sytuacjach życiowych. Warto dostarczać dziecku nowych bodźców, które pobudzają jego wyobraźnię. Ma ona silny związek z procesami pamięciowymi, dzięki czemu maluch gromadzi duże zasoby doświadczeń i potrafi zbierać oraz przechowywać nowe informacje o otaczającym świecie.

Jak pomóc dziecku w rozwoju poprzez zabawę? Przede wszystkim dostarczając nowych rozrywek. Przykładowo układanie klocków bardzo pozytywnie wpływa na rozwój intelektualny malucha, stymuluje pamięć i zdolność rozumowania. Podobnie puzzle wpływają na poziom inteligencji i uczą koncentracji uwagi. Dziecko bardzo szybko rośnie, dlatego nieustannie potrzebuje nowych bodźców. Warto obserwować i odgadywać, jakie aktywności są dla niego najlepsze. Dziecko w wieku przedszkolnym potrafi zasygnalizować swoje potrzeby. Bardzo ważne jest wypracowanie z maluchem poczucia kontroli nad własnym zachowaniem, rodzice powinni tłumaczyć, czego od niego wymagają i oczekują.

Dodaj komentarz