Dlaczego kobietom zdarzają się plamienia?

Wiele kobiet martwi się plamami jakie pojawiają się na bieliźnie przed okresem. Wiele opinii sugeruje, że może być to objaw ciąży lub jakiejś choroby. Nic więc dziwnego, że plamienia wzbudzają lęk. Warto mieć świadomość co może oznaczać plamienie, aby zareagować w prawidłowy sposób w razie jego wystąpienia. Przede wszystkim powinniśmy zachować jednak spokój, ponieważ w wielu przypadkach krwawienie przed planowanym terminem okresu nie zwiastuje niczego złego, czego powinniśmy się obawiać.

Pierwsze zbliżenie zakończone stosunkiem seksualnym

Wiele młodych kobiet uważa, że do krwawienia może dojść tylko podczas pierwszego stosunku seksualnego. Prawda jest jednak taka, że do krwawienia może dojść znacznie częściej, po odbytym stosunku. Będą to niewielkiej wielkości plamki krwi, które pojawią się w wyniku słabego nawilżenia pochwy podczas stosunku. W skrócie, słabe nawilżenie doprowadzi do podrażnienia ścianek pochwy, przez co dojdzie do niewielkiego krwawienia. Problem ten dotyczy naprawdę sporej grupy kobiet.
Każda kobieta, która ma taki problem, powinna zdecydować się na stosowanie żeli nawilżających, lubrykantów, które pozwalają cieszyć się zbliżeniami, stosunkiem seksualnym bez tego typu problemów. Ich koszt nie jest wygórowany, a są naprawdę skuteczne.

Czytaj również: Sprawdzone spalacze tkanki tłuszczowej – ranking najlepszych produktów

Plamienie a owulacja

Całkowicie normalne jest to, gdy krwawienie pojawia się w momencie, gdy kobieta powinna mieć owulację. Wynika to z ilości hormonów w organizmie kobiety. Chodzi w szczególności o niski poziom estrogenów.
Krwawienie tego typu nie powinno trwać więcej niż kilka dni. Jeśli jednak się przedłuża, to warto skonsultować się z ginekologiem.

Winna antykoncepcja hormonalna?

Zdarza się, że rozpoczęcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych powoduje niewielkie krwawienia. Jest to bardzo częsty objaw, ponieważ organizm kobiety musi przyzwyczaić się do hormonów, które są dostarczane w formie tabletek, itp. Lekarz, który przepisuje hormony powinien poinformować o możliwości wystąpienia krwawienia. Do około pół roku jest to normalne, powyżej tego czasu koniecznie trzeba odwiedzić ginekologa.

Najczęstsza przyczyna czyli niewydolność ciałka żółtego

Najczęściej przed okresem krwawimy z powodu niewydolności ciałka żółtego. Krwawienie pojawi się przed samym okresem. Jego powodem jest bardzo mała ilość progesteronu.
Jeśli usłyszymy o niedomodze lutealnej, to powinniśmy wiedzieć, że jest to właśnie niewydolność ciałka żółtego. Ginekolodzy często używają tego określenia. Warto także wiedzieć, że problemy z niewydolnością ciałka żółtego będą miały wpływ na kłopoty z zajściem w ciążę, a także z jej utrzymaniem.

Co powoduje niewydolność ciałka żółtego?

Niewydolność może być spowodowana przedwczesnym złuszczaniem się śluzówki macicy, a także obumarciem ciała żółtego. Plamienie przed okresem nie musi być jedynym objawem niewydolności ciałka żółtego. Innymi objawami jest ból piersi, dłuższy niż zwykle bądź krótszy cykl menstruacyjny, a także PMS czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Krwawienie objawem ciąży

Jeśli dochodzi do plamienia przed planowanym terminem miesiączki, to warto zastanowić się nad tym, czy nie jesteśmy przypadkiem w ciąży. Zdarza się stosunkowo często taka sytuacja i wynika z zagnieżdżenia się zarodka w macicy.
Krwawienie tego typu powinno zacząć się pomiędzy szóstym, a dwunastym dniem po zapłodnieniu. Trwa około trzech dni. Nie powinniśmy się nim martwić, choć jak wiadomo w ciąży nie potrafimy przestać troszczyć się o potomstwo. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie u każdej kobiety występuje krwawienie tego typu. Jeśli jednak nastąpi, a raczej na pewno nie pomylimy go z miesiączką, to powinniśmy podejrzewać ciążę. Warto dlatego wykonać w takiej sytuacji test ciążowy.

Pierwsze objawy menopauzy

Plamienie, które pojawia się przed okresem może również być objawem menopauzy. Szczególnie można mieć takie podejrzenia u kobiet, które ukończyły czterdziesty rok życia.
Menopauza jest naturalnym procesem, którego nie należy się obawiać. Krwawienie w menopauzie jest nieregularne. Może być bardzo skąpe, choć u wielu kobiet jest obfite. Kolor pojawiającej się krwi jest brązowy. Menopauza wiąże się ze spadkiem progesteronu, stopniowym zmniejszeniem płodności.

Powodem może być nadżerka szyjki macicy

Jeśli kobieta nie dba o siebie i zaniedbuje leczenie w przypadku stanu zapalnego sromu, pochwy, to istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że problem nadżerki taką kobietę będzie dotyczyć.
Objawem nadżerki jest plamienie przed datą okresu, ale również ból w okolicach podbrzusza. Czym jednak jest nadżerka?
Jest ona niewielkiej wielkości raną, które pojawia się w śluzówce szyjki macicy. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nadżerka może po czasie doprowadzić do nowotworu szyjki macicy, jeśli nie będzie leczona. Trzeba koniecznie zgłosić się do lekarza, który pomoże w rozwiązaniu problemu.

Bakterie powodem plamień

Plamienie może pojawić się również, gdy zostaliśmy zainfekowani bakterią Chlamydioza. Bakteria ta może dotyczyć nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. Ci drudzy nie odczuwają zazwyczaj żadnych skutków zakażenia, z kobietami jest jednak inaczej.
U kobiet oprócz krwawienia przed miesiączką mogą pojawić się dolegliwości ze strony układu moczowego. Jest to bardzo charakterystyczne w przypadku zakażenia bakterią Chlamydioza.

Przyczyny krwawienia, których naprawdę musimy się obawiać

Krwawienie może być objawem nowotworu, czego obawiamy się z reguły najbardziej. Trzeba jednak wiedzieć również o tym, że może być ono objawem zapalenia przydatków, mięśniaka macicy, a także polipów szyjki macicy.

Podsumowanie

Jak więc możemy zobaczyć, plamienie przed planowanym okresem nie musi być objawem czegoś niebezpiecznego, czego musimy się obawiać. Zdarzają się jednak przypadki, gdy rzeczywiście nie można bagatelizować krwawienia przed okresem. Konieczna jest tego świadomość, a najlepszym rozwiązaniem jest systematyczna kontrola naszego stanu zdrowia i wizyty u ginekologa. Jeśli nie mamy pewności co do przyczyn naszego krwawienia, to nie powinniśmy zwlekać z wizytą u ginekologa.

Dodaj komentarz