Czyszczenie zębów z aparatem ortodontycznym – 3 ważne zasady!

Założenie stałego aparatu ortodontycznego na zęby pozwala na prawidłowe ułożenie ich w łukach zębowych. Aparat przeszkadza jednak w codziennym utrzymaniu higieny jamy ustnej, dlatego należy poświęcić na nią dodatkowy czas i sięgnąć po specjalne akcesoria. Zobacz, jak czyścić zęby z aparatem ortodontycznym!

1. Poświęć na czyszczenie zębów więcej czasu

Aparat ortodontyczny składa się z zamków klejonych do zębów oraz z przechodzącego przez nie drucika. Wobec tego może powodować on problemy z czyszczeniem zębów. Jak czyścić zęby z aparatem stałym?

Przede wszystkim na higienę należy poświęcić więcej czasu niż zwykle, by dotrzeć do wszystkich zakamarków, także przy zamkach, za drucikami oraz między zębami. Należy też wyczyścić sam aparat, na którym osadzają się drobinki jedzenia.

Zaleca się czyszczenie zębów oraz aparatu przynajmniej dwa razy dziennie przez kilka minut, natomiast najlepiej, aby myć je po każdym posiłku.

2. Zastosuj odpowiednie akcesoria

Odpowiednie akcesoria pomogą w utrzymaniu czystości jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego. Jak czyścić aparat ortodontyczny i zęby?

Do mycia zębów z aparatem można zastosować zarówno ręczną, jak i elektryczną, także soniczną szczoteczkę do zębów.

W sklepach można znaleźć też specjalne akcesoria jak szczoteczka do aparatu ortodontycznego oraz główki szczoteczek, które mają pośrodku rowek, dzięki czemu dobrze dopasowuje się do zębów z aparatem.

Należy też stosować szczoteczki międzyzębowe, które pomagają w usuwaniu zanieczyszczeń pod drucikiem aparatu i między zębami.

3. Pamiętaj o używaniu płynu do płukania jamy ustnej

Aby zadbać o zęby i całą jamę ustną, warto również pamiętać o codziennym stosowaniu płynu do płukania jamy ustnej.

Płyn nie tylko odświeża oddech i zmniejsza ryzyko próchnicy. Pomaga on również w łagodzeniu niewielkich urazów, do jakich może dochodzić na skutek noszenia aparatu ortodontycznego.

Źródło: https://dentystagliwice.pl/2021/05/12/jak-czyscic-zeby-z-aparatem-ortodontycznym-stalym-i-ruchomym/

Dodaj komentarz