Co robić, gdy pojawia się problem z trzymaniem moczu?

Nietrzymanie moczu to bardzo częsta przypadłość, która najczęściej dotyka kobiety w dojrzałym wieku, ale nie tylko. Na szczęście obecnie jest wiele produktów jak pampersy dla dorosłych, które pozwalają choremu normalnie żyć.

Nietrzymanie moczu jest przypadłością, która dotyka tak naprawdę zarówno panów, jak i panie, jednak kobiety zmagają się z nią dwukrotnie częściej. Zazwyczaj chodzi o wysiłkowe nietrzymanie moczu i niewielki jego wyciek podczas np. kichnięcia, śmiania się czy podnoszenia czegoś ciężkiego. Czy w takim przypadku sięgać po pampersy dla dorosłych? Jeśli popuszczanie jest niewielkie, to wystarczą wkłady chłonne, które są niewątpliwie bardziej dyskretne.

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu? Jak wygląda leczenie?

Powodem wysiłkowego nietrzymania moczu jest osłabienie mięśni dna miednicy. Często wystarczy wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla, by pozbyć się problemu. Należy wówczas ułożyć się wygodnie i zaciskać krocze, a po kilku sekundach rozluźniać. Jak się dojdzie do wprawy, można ćwiczyć w dowolnym momencie, nawet jadąc autobusem. Po kilku tygodniach powinna nastąpić poprawa. Jeśli jednak zmagamy się z naglącym nietrzymaniem moczu, to problem jest poważniejszy. Wówczas pojawia się silne parcie na pęcherz i często nawet całkowite jego opróżnienie, zanim zdążymy dojść do toalety. Wówczas pampersy dla dorosłych to konieczność.

Bez względu na to, czy zmagamy się z częściowym, czy całkowitym wyciekiem moczu, należy koniecznie zgłosić się do lekarza, który wykona serię badań i określi dokładną przyczynę dolegliwości. Być może jest to infekcja bądź jakaś poważniejsza choroba. Wówczas konieczne będzie przyjmowanie odpowiednich leków, a jeśli to nie pomoże – zabieg lub operacja.

Po jakie pampersy dla dorosłych sięgać?

Gdy moczu wycieka sporo, to pampersy dla dorosłych są jedynym ratunkiem. Dzięki nim można spokojnie wykonywać codzienne czynności, bez obaw, że nagle dojdzie do wycieku i pojawi się brzydki zapach moczu. Tylko które wybrać? Pieluchomajtki, a może majtki chłonne? Jedne i drugie powstały z myślą o osobach zmagających się z ciężkim nietrzymaniem moczu. Gwarantują uczucie suchości, a do tego są przyjazne dla skóry, nie podrażniają jej. Można z nich korzystać zarówno za dnia, jak i w nocy. Dobrze wybierać takie, które mają specjalne wskaźniki wilgoci, wówczas wiadomo, kiedy należy je zmienić. To bardzo istotne, jeśli pampersy dla dorosłych przeznaczone są dla osoby obłożnie chorej, która nie jest w stanie sama zasygnalizować swoich potrzeb. Pieluchomajtki są jednak nieco bardziej chłonne, mają po bokach rzepy oraz pas biodrowy. Z kolei majtki chłonne są dyskretniejsze i przypominają swoim kształtem zwykłą bieliznę.

Pampersy dla dorosłych mają różne rozmiary. To ważne, by dobrać odpowiedni, bowiem tylko wtedy będą wygodne i należycie spełnią swoje zadanie. Dlatego przed zakupem należy koniecznie zmierzyć swój obwód bioder. Małe pieluchy będą niewygodne, mogą przepuszczać część moczu, z kolei duże zapewne będą się zsuwać.

Dodaj komentarz