Wiele osób (w każdym wieku) skarży się na ból brzucha. Wielu pacjentów szuka pomocy również u lekarzy, gdyż problem ten z dnia na dzień nasila się i zwyczajnie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Samodzielnie jednak nie zawsze potrafimy zlokalizować dokładnie co nas boli, jaki jest to ból oraz jakie są jego przyczyny. Dlatego też, warto zapoznać się z poniższym artykułem. Poniżej przedstawiamy co może oznaczać ból w konkretnym miejscu, jak można leczyć go domowymi sposobami oraz kiedy bezwzględnie należy udać się do specjalisty. Zapraszam poniżej.
1. Ból brzucha towarzyszy od małego
Ból brzucha towarzyszy już noworodkom. Wówczas może świadczyć o nie do końca wykształconych jelitach, które nie radzą sobie z trawieniem pokarmu. Taki mały człowiek grymasem twarzy lub płaczem potrafi „dać znać” rodzicom, iż boli go brzuszek. Na taki ból – najczęściej pomaga masaż rękoma, uginanie nóżek lub delikatnie kropelki rozkurczające.
2. Ból brzucha u nastolatków
Nastolatki z bólem brzucha mają do czynienia w okresie dojrzewania. I nie chodzi tu wcale o pierwszą miesiączkę. To ten organ najczęściej jako pierwszy reaguje na pojawiający się w ich życiu stres i problemy. Wiele młodych osób mówi o bólu brzucha przed egzaminem czy waz bym wydarzeniem w ich życiu. W niektórych przypadkach – ukojeniem może być ciepła kąpiel, w cięższych natomiast – dobrym rozwiązaniem są dostępne powszechnie środki przeciwbólowe.
3. Ból brzucha u dorosłych
I tu sprawa zaczyna się komplikować, gdyż przyczyn bólów brzucha u osoby dorosłej może być niezliczona ilość. Często o bólu brzucha mówi się w sytuacjach stresowych – jest on wówczas nagły i silny i nawet środki przeciwbólowe nie są w stanie go zatrzymać. Z bólem brzucha mamy do czynienia wówczas, gdy zostanie podrażniony układ pokarmowy lub zainfekowany układ moczowy. W tym pierwszym przypadku zazwyczaj towarzyszą bólowi takie dolegliwości jak np.: mdłości, biegunka, ból głowy. W drugim, z kole – pieczenie i swędzenie miejsc intymnych, częste oddawanie moczu.
4. Ból brzucha po prawej stronie na wysokości pępka
Są jednak objawy, które powinny nas zaniepokoić. Z nimi również należy jak najszybciej udać się do specjalisty, gdyż mogą wskazywać (lecz nie muszą) na pewne choroby, które znajdują się w naszym organizmie. Ból brzucha po prawej stronie na wysokości pępka może wskazywać na problemy z takimi narządami jak np.: trzustka, wątroba czy przewód żółciowy. Osoby, których dotknęły takie bóle wskazują, iż jest on nie do wytrzymania. Zazwyczaj, po konsultacji z lekarzem specjalistą wychodzą na jaw takie choroby jak między innymi:
ostre zapalenie trzustki, zapalenie pęcherzyka żółciowego, chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, perforację wrzodów trawiennych, a także może wskazywać na ostre zatrucie pokarmowe.
5. Ból świadczący o zawale serca
Co ciekawe, osoby, których dotknął zawał serca wskazują, iż ból rozpoczął się sławnie w brzuchu. Silny, rozpierający ból wędruje wówczas od brzucha do dołka sercowego. Jednocześnie pojawiają się
problemy z oddychaniem.Gdy dostrzeżemy u siebie takie objawy – natychmiast należy wezwać karetkę. Podczas oczekiwania na nią poleca się intensywne, cykliczne „kasłanie”, które pomoże dotrwać do przyjazdu pomocy.
6. Ból podbrzusza z lewej strony
Wiele osób skarży się na bólu zlokalizowany po lewej stronie brzucha. Intensywność takiego bólu może być zróżnicowana i zmieniać się od pozycji, w której znajduje się człowiek. Ból brzucha po lewej stronie najczęściej wiąże się z zapaleniem trzustki, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, powiększeniem śledziony, przepukliną pachwinową, zapaleniem błony śluzowej żołądka lub zakażeniem bakterią Helicobacter pylori. Powyższe choroby wymagają najszybciej konsultacji z lekarzem. W wielu przypadkach kończy się również kilkudniowym pobytem w szpitali, dlatego też nie można go bagatelizować.
7. Ból po prawej stronie brzucha
Często osoby skarżące się na ból brzucha, podają jego miejsce po prawej stronie. Taki ból również jest powodem do zmartwień, gdyż może świadczyć o poważnych chorobach wątroby. Taki ból bywa ostry i pojawia się nagle. Ponadto, ból po prawej stronie brzucha może wskazywać również o zapaleniu wyrostka robaczkowego, zapaleniu pęcherza moczowego, odmiedniczkowym zapaleniu nerek lub ostrym niedokrwieniu jelit. Każdy z nich jest niezwykle ostry i całkowicie uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Wszystkie te problemy, wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskie (w takich sytuacjach należy jak najszybciej udać się na SOR lub zadzwonić po karetkę).
W tej lokalizacji – poniżej pępka, również w przypadku pań – pojawiają się bóle ze strony układu moczowego oraz rozrodczego. Gdy trwa on powyżej kilku dni, należy udać się do ginekologa, gdyż może świadczyć o chorobie bakteryjnej lub wirusowej. Nieleczona – może mieć poważne skutki dla kobiet.
8. Ból brzucha w ciąży
To wyjątkowy ból, gdyż wiele pań nie zwraca na niego uwagi, uważając iż jest to normalne zjawisko w ciąży. Oczywiście, w wielu przypadkach tak właśnie jest, gdyż macica rozciąga się, co powoduje łagodny aczkolwiek stały ból. Zazwyczaj trwa on do 4 miesiąca. Później ból brzucha towarzyszy przyszłej mamie, przy końcówce ciąży, gdzie maleństwo jest na tyle duże, iż uderza w różne organy, powodując dość nieprzyjemne uczucie. Zdarzają się jednak sytuacje, iż ból brzucha w ciąży powinien zaniepokoić mamę. Wówczas należy udać się jak najszybciej na konsultację do swojego lekarza ginekologa lub gdy ból jest ostry – na pogotowie. Jeżeli jednak ból jest nagły i silny, nie przechodzi po zmianie pozycji lub towarzyszy mu krwawienie z dróg rodnych, koniecznie należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę lub lekarzem pierwszego kontaktu, gdyż może świadczyć o poronieniu, a w późniejszych tygodniach o odklejaniu się łożyska lub przedwczesnym porodzie. Każda nieprawidłowość w ciąży wymaga więc konsultacji, dlatego nie bójmy się częstych wizyt i długich pytań o swojego lekarza prowadzącego. Ciąża to niezwykły czas dla każdej mamy, dlatego ta powinna jak najmocniej dbać o siebie oraz o swojego malucha.