Badanie wzroku – przygotowanie i przebieg. Jak często badać wzrok?

Badanie wzroku ma na celu zdiagnozowanie ostrości wzroku, czyli tak zwanej refrakcji, a także dobranie odpowiedniej metody korekcji optycznej, by zapewnić pacjentowi maksymalny komfort widzenia. Artykuł został przygotowany przy współpracy z dyplomowanym optykiem z Optyk Turek.

Jak przygotować się do badania wzroku?

Do badania wzroku nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Diagnostyka może być wykonana w dowolnym momencie.

Na badanie wzroku warto zabrać ze sobą:

 • noszone dotychczas okulary lub soczewki kontaktowe,
 • dokument tożsamości.

Badanie wzroku w gabinecie – krok po kroku

Badanie przeprowadzane jest przez okulistę albo optometrystę i trwa najczęściej około 30 minut. Składa się z czterech głównych etapów:

 1. Wywiad z pacjentem
  Pierwszy etap badania wzroku polega na rozmowie ze specjalistą wykonującym badanie. Podczas niej zadaje on pytania dotyczące dotychczas noszonych okularów lub soczewek, aspektów zdrowotnych, oczekiwań pacjenta.
 2. Badanie ostrości wzroku
  Następnym etapem jest badanie wzroku za pomocą odpowiednich urządzeń. Do tego celu stosowane są urządzenia do badania komputerowego, a także przeprowadza się testy optometryczne, które polegają na odczytywaniu znaków wyświetlanych na tablicy.
 3. Dobór właściwej korekcji optycznej
  Następnie, na podstawie wyników badań, specjalista dobiera odpowiednią korekcję optyczną, aby zapewnić pacjentowi komfort widzenia.

W gabinecie mogą być też dobrane korekcyjne okulary przeciwsłoneczne I progresywne szkła stosowane w korekcji starczowzroczności.

Gdy pacjent wybiera soczewki kontaktowe, wtedy specjalista również pokazuje mu, jak należy je poprawnie zakładać i zdejmować.

 1. Wybór oprawek okularowych lub soczewek
  Gdy badanie wzroku wykonane jest w salonie optycznym, wtedy pacjent może od razu zrealizować receptę i dobrać oprawki okularowe albo soczewki kontaktowe.

Jak często wykonywać badania wzroku?

Osoby z wadami wzroku powinny przeprowadzać badania kontrolne raz na rok lub w innych odstępach czasowych według wskazań specjalisty.

Wady wzroku zmieniają się wraz z wiekiem, a oczy narażone są także na różne schorzenia, dlatego systematyczna kontrola jest ważnym elementem troski o oczy.

Dodaj komentarz