Badanie wzroku ma na celu zdiagnozowanie ostrości wzroku, czyli tak zwanej refrakcji, a także dobranie odpowiedniej metody korekcji optycznej, by zapewnić pacjentowi maksymalny komfort widzenia. Artykuł został przygotowany przy współpracy z dyplomowanym optykiem z Optyk Turek.
Jak przygotować się do badania wzroku?
Do badania wzroku nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Diagnostyka może być wykonana w dowolnym momencie.
Na badanie wzroku warto zabrać ze sobą:
- noszone dotychczas okulary lub soczewki kontaktowe,
- dokument tożsamości.
Badanie wzroku w gabinecie – krok po kroku
Badanie przeprowadzane jest przez okulistę albo optometrystę i trwa najczęściej około 30 minut. Składa się z czterech głównych etapów:
- Wywiad z pacjentem
Pierwszy etap badania wzroku polega na rozmowie ze specjalistą wykonującym badanie. Podczas niej zadaje on pytania dotyczące dotychczas noszonych okularów lub soczewek, aspektów zdrowotnych, oczekiwań pacjenta. - Badanie ostrości wzroku
Następnym etapem jest badanie wzroku za pomocą odpowiednich urządzeń. Do tego celu stosowane są urządzenia do badania komputerowego, a także przeprowadza się testy optometryczne, które polegają na odczytywaniu znaków wyświetlanych na tablicy. - Dobór właściwej korekcji optycznej
Następnie, na podstawie wyników badań, specjalista dobiera odpowiednią korekcję optyczną, aby zapewnić pacjentowi komfort widzenia.
W gabinecie mogą być też dobrane korekcyjne okulary przeciwsłoneczne I progresywne szkła stosowane w korekcji starczowzroczności.
Gdy pacjent wybiera soczewki kontaktowe, wtedy specjalista również pokazuje mu, jak należy je poprawnie zakładać i zdejmować.
- Wybór oprawek okularowych lub soczewek
Gdy badanie wzroku wykonane jest w salonie optycznym, wtedy pacjent może od razu zrealizować receptę i dobrać oprawki okularowe albo soczewki kontaktowe.
Jak często wykonywać badania wzroku?
Osoby z wadami wzroku powinny przeprowadzać badania kontrolne raz na rok lub w innych odstępach czasowych według wskazań specjalisty.
Wady wzroku zmieniają się wraz z wiekiem, a oczy narażone są także na różne schorzenia, dlatego systematyczna kontrola jest ważnym elementem troski o oczy.