Wizyta w gabinecie lekarza ginekologa składa się z dwóch części – pierwsza z nich to wywiad z pacjentką, natomiast druga to badanie ginekologiczne. W trakcie badania specjalista może sprawdzić prawidłową budowę narządów płciowych i zdiagnozować ewentualne dolegliwości. Niniejszy artykuł został przygotowany przy współpracy z ginekolog łódź.
Wiele kobiet przed badaniem w gabinecie ginekologa ma sporo obaw. Nie trzeba jednak niczego się bać. Jak ginekolog sprawdza dziewictwo u kobiety, która nigdy wcześniej nie współżyła? Jak szybko ginekolog wykryje ciążę? To tylko dwa często pojawiające się pytania, dlatego warto przyjrzeć się im nieco bliżej.
Badanie u ginekologa – jak stwierdza się dziewictwo?
U kobiet, które jeszcze nie współżyły, charakterystyczną cechą anatomii jest tak zwana błona dziewicza. To niewielki kawałek błony położony przy wejściu do pochwy. Lekarz ginekolog może wówczas zauważyć błonę i stwierdzić, że kobieta jest dziewicą.
Warto jednak pamiętać o tym, że błona ta nie występuje u każdej kobiety, dlatego brak błony dziewiczej wcale nie oznacza, że kobieta już ma za sobą swój „pierwszy raz”. Niekiedy jest ona bardzo słaba i pęka samoczynnie. Także do jej uszkodzenia może dojść podczas uprawiania sportów, na przykład jazdy na rowerze, jazdy konnej czy gimnastyki.
Badanie ginekologiczne u kobiet, które są dziewicami, odbywa się najczęściej przez zewnętrzne powłoki brzuszne. Lekarz wkłada wtedy do pochwy dwa palce, co nie powoduje naruszenia błony, natomiast drugą ręką naciska na brzuch. Badanie może odbyć się także przez odbyt.
Badanie u ginekologa – jak wykrywa się ciążę?
Wiele kobiet zastanawia się także, kiedy ginekolog może stwierdzić ciąże podczas wizyty. Kiedy najlepiej wtedy udać się do gabinetu, aby lekarz mógł rzeczywiście potwierdzić, że doszło do zapłodnienia i płód rozwija się prawidłowo?
W początkowej fazie rozwoju płodu nie można jeszcze wykryć go podczas badania ginekologicznego, w tym także badania USG. Wykonuje się wtedy testy ciążowe albo badania z krwi. Kontrolowany jest poziom hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej, który rośnie po zapłodnieniu. Podwyższony poziom hormonu hCG można zauważyć już po 8-10 dniach od stosunku.
Do gabinetu ginekologicznego najlepiej zgłosić się po jak najszybciej po potwierdzeniu ciąży przez badanie testem ciążowym i badanie hCG. Zaleca się, aby pierwsza wizyta odbyła się nie później niż 10. tygodnia ciąży. Zagnieżdżony zarodek można zauważyć podczas badania USG już około 6. tygodnia, ale wcześniejsze objawy świadczące o ciąży, na przykład rozpulchniona pochwa oraz szyjka macicy, widoczne są u kobiety jeszcze prędzej.