Apteka od zaplecza. Jak wygląda i działa apteczny magazyn?

Do apteki idziemy wtedy, gdy potrzebujemy leku na receptę, suplementu lub innych produktów dla zdrowia. Nie każdy z nas jednak wie, jak wygląda apteka od zaplecza, a w szczególności apteczny magazyn. To właśnie on jest sercem całej placówki.

Magazyn w aptece

Każda apteka posiada własny magazyn. Co prawda nie przypomina on ogromnych centrów logistycznych, ale także musi pomieścić mnóstwo produktów, które sprzedawane są na co dzień przez farmaceutów.

Najczęściej preparaty przechowywane są na półkach, w witrynach lub w odpowiednio oznakowanych szufladach, które podczas zakupów można zauważyć za plecami farmaceuty. Jednak to jeszcze nie wszystko, ponieważ apteki posiadają również zaplecza, gdzie magazynowane są kolejne zapasy. Wobec tego to, co widzi klient wchodzący do placówki aptecznej, to tylko wybrana część jej pełnego asortymentu.

Jako że niektóre rodzaje preparatów wymagają właściwych warunków przechowywania, w szczególności niskiej temperatury, w aptekach znajdują się też chłodziarki farmaceutyczne. Przechowuje się w nich szczepionki i określone leki. Po zakupieniu takiego schłodzonego produktu najlepiej od razu udać się do domu, aby nie utracił on swoich właściwości.

Ważne optymalne zapasy

Gdy idziemy do apteki, oczekujemy, że dany środek otrzymamy od ręki. Żeby było to możliwe, placówki muszą utrzymywać odpowiednie zapasy. Jako że w aptece często znajduje się po kilka tysięcy różnych preparatów, prowadzona jest ewidencja lekarstw gromadząca informacje o ich liczbie, cenie, opcjach refundacji, zamiennikach, a nawet dacie ważności.

Ewidencję tworzy się za pomocą odpowiedniego oprogramowania komputerowego – specjalny program magzynowy pozwala farmaceucie na łatwe wyszukanie produktów, także na podstawie kodu z recepty. Może on od razu sprawdzić, ile opakowań znajduje się magazynie, a jeżeli jest ich za mało, zamówić je bezpośrednio z hurtowni.

Oprogramowanie umożliwia także zoptymalizowanie magazynu apteki. Oznacza to, że analizuje ono jej zapasy i sprzedaż, a następnie przygotowuje dokładną listę zamówień tych produktów, które mają niskie zapasy, wyprzedają się najszybciej, mogą być częściej zamawiane przez klientów, na przykład z powodu pory roku jak preparaty na grypę i przeziębienia, alergie, komary czy kleszcze.

Wobec tego apteczny magazyn musi działać jak szwajcarski zegarek – właściwy poziom zapasów nie tylko redukuje koszty związane z prowadzenie magazynu placówki, ale również wpływa na zadowolenie jej klientów, którzy mogą łatwo zakupić w niej wszystkie potrzebne lekarstwa.

Dodaj komentarz