Jak zmniejszać stres w codziennym życiu?

Stres to prawdziwa plaga współczesnych czasów. Jest on niekorzystnym zjawiskiem, które wpływa na obniżenie naszej efektywności w pracy a ponadto pośrednio przyczynia się do powstawania wielu chorób somatycznych. Na szczęście istnieją liczne skuteczne sposoby na niwelowanie stresu.

Jak powstaje stres?

Na wstępie musimy przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, że stres nie jest wynikiem pojawiania się negatywnych zdarzeń w naszym życiu. Jego istnienie jest zależne od tego jak my reagujemy na to, co nam się przydarza. Kluczowe jest, więc nie to, co nam się przydarza tylko to jak my osobiście to interpretujemy. Aby czuć się lepiej musimy zmodyfikować swój sposób myślenia. Przykładowo, gdy latem zbliżają się upały, których nie znosimy i przy których czujemy się dużo gorzej nie możemy się tym przesadnie przejmować. Warto zmienić swój tok myślenia i zdać sobie sprawę, że to normalne, że jest gorąco, bo jest lato a poza tym to tylko sytuacja przejściowa, trzeba ją zaakceptować i przeczekać. Poza tym w każdej nawet złej sytuacji należy wyszukiwać pozytywy. Jest gorąco-mogę odpocząć, poczytać albo pojechać nad wodę.

Już dawno udowodniono, że nasze pozytywne nastawienie przyczynia się do osiągania sukcesów. Myśli pełne wiary dodatnio wpływają na naszą podświadomość a ta prowadzi nas do działań, które są korzystne dla nas samych.

Jak zmniejszać poziom stresu ?

Aby skutecznie zmniejszać poziom stresu w życiu trzeba unikać czynników, które wywołują negatywne emocje. Jednym z głównych jest bycie zmęczonym. Okazuje się, że w dzisiejszych czasach wiele osób cierpi na chroniczne zmęczenie. Bierzemy na siebie bardzo dużo zadań, żyjemy w ciągłym pośpiechu, nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości snu. Zmęczenie zawsze powoduje napięcie i irytację. Musimy, więc pamiętać o tym by zachowywać właściwe proporcje pomiędzy pracą a odpoczynkiem.

Na stres narażone są także osoby, które nie mają w życiu konkretnego celu. Często nie zdają sobie one sprawy z tego, co jest przyczyną ich złego samopoczucia. Okazuje się, że tutaj niezwykle szkodliwie działa poczucie braku sensu. Może to się wydawać dziwne, ale z poczuciem braku sensu często zmagają się osoby, które mają rodziny czy własne firmy. W takiej sytuacji trzeba dokładnie przyjrzeć się własnemu życiu. Być może coś, co robiliśmy do tej pory przestało nam sprawiać radość i po prostu przyszedł czas na zmiany pracy czy związku.

Wyróżnić możemy jeszcze kilka codziennych sytuacji, których wszyscy nie lubimy, bo wywołują w nas stres. Chodzi tutaj o działania niedokończone oraz o rzeczy, które ciągle odkładamy na potem. Jeśli chodzi o działania niedokończone to są to problemy, które nie wiemy jak rozwiązać albo zadania, które kiedyś zaczęliśmy a międzyczasie przestaliśmy mieć ochotę na kontynuację albo nie widzimy jej sensu. Okazuje się, że w takiej sytuacji najgorsze jest poczucie zawieszenia. Musimy, więc podjąć konkretną decyzję. Albo mimo wszystko decydujemy się kończyć coś tu i teraz albo po prostu rezygnujemy z zadania i zamykamy sprawę. Z kolei sprawy, które ciągle odkładamy na później również bardzo rujnują nasze samopoczucie. Zwykle odkładamy je nie bez powodu: bo nie lubimy czegoś robić, bo nie widzimy sensu albo wykonanie wymaga kontaktu z nielubianymi osobami. Niestety dużą część z tych zadań po prostu musimy wykonywać. Dla naszego samopoczucia lepiej będzie, gdy zrobimy je jak najszybciej, bo inaczej działa na nas to destrukcyjnie i rujnuje samoocenę. Jeśli zadanie jest nielubiane, ale krótkie rób je jak najszybciej. Jeśli jest nielubiane i długie skorzystaj z tzw. metody salami i podziel je na mniejsze etapy.

Zmień nastawienie

Aby skutecznie walczyć ze stresem musisz zmienić swoje myśli. Naucz się odpowiednio reagować na to co cię spotyka. Jeśli szczegółowo zaplanowałeś dzień i już przy pierwszych punktach okazuje się, że twój plan nie wypali nie złość się. Zawsze są jakieś czynniki zewnętrzne, które musimy uwzględniać. Poza tym pamiętaj, że w problemach zwykle kryje się dla nas jakaś szansa. Nikt z nas nie lubi pojawiających się przeszkód, bo to zawsze rodzi niedogodności, zwykle trzeba też stracić dodatkowy czas. Jednocześnie szukając nowego rozwiązania zyskujemy, bo dowiadujemy się nowych rzeczy, poznajemy nowe osoby i często po rozwiązaniu problemu okazuje się, że jesteśmy bogatsi w kolejne doświadczenie, która przyda się w przyszłości.

Dodaj komentarz