Na czym polega i jak długo trwa rehabilitacja po endoprotezie kolana?

Każdy osoba po zabiegu wszczepienia protezy stawu kolanowego wymaga długotrwałej rehabilitacji, dzięki której możliwe będzie usprawnienie stawu i powrócenie do codziennej aktywności fizycznej. Pojawia się zatem pytanie – jak długo trwa rehabilitacja po endoprotezie kolana i co będzie miało korzystny wpływ na przyśpieszenie powrotu do zdrowia?

Endoproteza kolana – rehabilitacja jak często i jakie ćwiczenia są zalecane?

Aktywność fizyczna jest niezbędna po endometriozie kolana w celu odzyskania ruchomości i siły. Każda osoba pragnąca powrócić do wykonywania codziennych czynności musi przygotować się na stopniowe odzyskiwanie pełnej sprawności. Konieczne jest współpracowanie ze swoim ortopedą/fizjoterapeutą, czyli osobą która dobierze indywidualny zestaw ćwiczeń i określi częstotliwość ich wykonywania oraz nauczy prawidłowego wykonywania ćwiczeń. Zwykle zaleca się wykonywać ćwiczenia przez około trzydzieści minut, od dwóch do trzech razy dziennie. Podczas wczesnej rekonwalescencji wskazane jest również trzydziestominutowe spacerowanie od dwóch do trzech razy dziennie. Zaleca się rozpoczęcie wykonywania programu ćwiczeń nadzorowanego przez fizjoterapeutę/ortopedę tak szybko, jak będzie to tylko możliwe. Wielu pacjentów jest w stanie wykonywać ćwiczenia krótko po zabiegu, czyli będąc jeszcze na sali pooperacyjnej. Ćwiczenia usprawniające są wykonywane już w drugiej dobie po operacji. Chociaż początkowo może pojawić się uczucie dyskomfortu, zaleca się wykonywać ćwiczenia, dzięki czemu możliwa będą redukcja bólu pooperacyjnego i przyśpieszenie powrotu do zdrowia.

W początkowej fazie rehabilitacji zaleca się ćwiczenia izometryczne mięśnia czworogłowego i prostujące staw kolanowy oraz unoszenie wyprostowanych nóg. Polecanymi ćwiczeniami są także zginanie nogi w stawie skokowym oraz zginanie kolana z podparciem nogi o łóżko w pozycji siedzącej i zginanie kolana bez podparcia w pozycji siedzącej. Kolejnym etapem jest wczesna aktywność po operacji, czyli pokonywanie krótkich dystansów i wykonywanie codziennych czynności. Na początku pacjent porusza się przy pomocy balkonika bądź też kul ortopedycznych, ale z biegiem czasu chód będzie coraz bardziej rytmiczny i płynny. Możliwe stanie się także coraz większe obciążanie zoperowanej nogi i chodzenie o lasce, a następnie bez pomocy. Zwykle już po upływie 2-3 tygodni od operacji kolano jest na tyle silne, że można używać tylko jednej kuli lub laski. Kolejnym etapem rehabilitacji będzie wchodzenie i schodzenie po schodach, które wzmacnia siłę i wytrzymałość kolana. Na początku konieczne będzie podpieranie poręczą i wchodzenie po jednym stopniu, ale wraz ze zwiększeniem się siły i mobilności, możliwe stanie się wchodzenie po schodach stopa za stopą.

Bardziej zaawansowane ćwiczenia po odzyskaniu swobody poruszania się

Chociaż pełen powrót do zdrowia po operacji endometriozy kolana może potrwać wiele miesięcy, to regularne wykonywanie ćwiczeń (zgodnie z zaleceniami fizjoterapeuty) pozwoli na odzyskanie swobody poruszania się. Ból i obrzęk po zabiegu są normalnym zjawiskiem, jednakże wpływają one znacząco na osłabienie kolana. Bardzo pomocnymi ćwiczeniami okazują się być wówczas zginanie kolana w pozycji stojącej, zginanie kolana z asystą, ćwiczenia klan z oporem oraz ćwiczenia na rowerze. Po około 4-6 tygodni od operacji pacjenci odzyskują siłę pozwalającą na zwiększanie biegów w rowerze. Na początku zaleca się ćwiczyć nie więcej niż kwadrans, dwa razy dziennie, a następnie można wydłużać jazdę na rowerze do 30 minut. Rehabilitacja kolana ruchowa rozpoczyna się wręcz natychmiast po zabiegu i zwykle zajmuje od trzech do sześciu miesięcy.

Jeśli chodzi o powrót do aktywności sportowej, to w przypadku endometriozy kolana wskazane jest chodzenie, nordic walking, golf, taniec, narty biegowe, rower stacjonarny i ćwiczenia grupowe. Niewskazane jest za to pokonywanie jednorazowego dystansu chodu ponad 4 km. Na pływanie pacjenci mogą pozwolić sobie dopiero po całkowitym wygojeniu się ran pooperacyjnych.

Artykuł został opracowany przez firmę relax-med.pl zajmującą się od 27 lat rehabilitacją i niesieniem pomocy pacjentom w przywracaniu im sprawności fizycznej. Firma ta jest jednocześnie wysoko wyspecjalizowanym dystrybutorem sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego, oferującym wynajem sprzętu medycznego. Firma działa na terenie całego województwa śląskiego.