Dąb – w jaki sposób wpływa na zdrowie?

Produkty na bazie dębu ciszą się ogromnym zainteresowaniem. Wynika to głównie z faktu, że dąb pozytywnie wpływa na ludzki organizm. Po pierwsze reguluje on metabolizm, co jest szczególnie ważne dla osób borykających się z biegunkami. Po drugie jest on zalecany do leczenia różnego typu stanów zapalnych np. zlokalizowanych w jamie ustnej, czy też na zewnętrznych narządach płciowych. Dąb działa nie tylko przeciwzapalnie, ale również odkażająco oraz przeciwbakteryjnie.

Jak pozyskuje się surowiec?

Najczęściej wykorzystywanym surowcem jest kora dębu. Pozyskuje się ją najczęściej na przełomie marca oraz kwietnia. Istotnym jest to, aby kora była zbierana jeszcze przed pojawieniem się pierwszych liści. Zebrany surowiec należy wysuszyć (najlepiej w temperaturze30-35 stopni Celsjusza) i przechowywać w suchym miejscu. Maksymalny okres przechowywania to dwa lata.

Na co pomaga dąb?

Dąb posiada w swoim składzie dużą ilość wartościowych składników, które zbawiennie działają na zdrowie. Mowa tutaj o m.in. żywicy, flawonoidach, solach mineralnych, związkach polifenolowych. Preparaty na bazie dębu zalecane są w szczególności podczas pojawienia się: infekcji jamy ustnej, zapalenia gardła, zapalenia skóry, odmrożeń oraz lekkich oparzeń skóry, ciężko gojących się ran, hemoroidów, kłopotów żołądkowych (m.in. biegunek), nadmiernej potliwości, owrzodzeń.Warto wspomnieć, że dąb pozytywnie wpływa również na skórę głowy, dzięki czemu zapobiega zbyt szybkiemu przetłuszczaniu się włosów. Pomaga również podczas walki z łupieżem.
Dąb możemy przygotować na dwa różne sposoby: w postaci naparu oraz odwaru. Napar przeznaczony jest do picia, natomiast odwar do stosowania zewnętrznego.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania dębu?

Dąb nie może być stosowany w przypadku chorób zakaźnych (gdy występuje gorączka). Nie jest również zalecany podczas uszkodzeń dużych obszarów skóry, gdy rany, czy też owrzodzenia są świeże i sączące się. Do innych przeciwwskazań należy: ciąża, laktacja, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca.