Mogłoby się wydawać, że alergicy po odejściu wiosny będą mieli spokojniejsze życie. Warto jednak wiedzieć, że w lipcu również odnotowuje się wysokie stężenie pyłów oraz zarodników. Co pyli w lipcu? Przede wszystkim trawa, pokrzywa, bylica, grzyby mikroskopowe, a także wiele innych. Mogą one powodować bardzo nieprzyjemne objawy. Badania naukowe dowodzą, że alergicy narażeni są na działanie alergenów równie mocno przez cały miesiąc. Dobrze wiedzieć, że są regiony mniej i bardziej przyjazne osobom cierpiącym na alergię.
Jak wygląda pylenie w lipcu i sierpniu?
Rośliny pylące w lipcu oddziałują głównie na układ oddechowy. Rzadziej wywołują one objawy skórne. Lipiec jest zwykle gorący i suchy, co sprzyja intensywnemu pyleniu. Jest to bardzo ciężki okres dla alergików. Wybierając się na urlop powinni oni zapoznać się z kalendarzem pylenia. Można z niego dowiedzieć się, kiedy oraz w jakim stężeniu pylą dane rośliny w interesującym nas regionie. Dobrze wiedzieć, że pogoda również ma wpływ na pylenie. Jeśli trafimy na deszczowy okres, to będzie ono mniej intensywne. Poniżej opisano, co pyli w lipcu.
Trawa
W lipcu musimy przede wszystkim uważać na pyłki traw. Pojawiają się one już w maju, a z każdym kolejnym miesiącem pylenie nabiera na intensywności. Na początku lipca jest ono zdecydowanie najsilniejsze. Najbardziej odczują to mieszkańcy południowo-zachodniej oraz północno-wschodniej Polski. Na Pomorzu oraz Mazowszu stężenie jest nieco niższe, a im bliżej sierpnia tym bardziej słabnie.
Zarodniki grzybów mikroskopowych (grzybów pleśniowych)
Gorący, wakacyjny miesiąc stwarza doskonałe warunki do rozwoju grzybów pleśniowych z rodzaju Cladosporium i Alternaria. Warto wiedzieć, że ich stężenie jest o wiele wyższe niż stężenie pyłków roślin. W całej Polsce jego poziom jest równie wysoki.
Lipa drobnolistna
W lipcu odnotowuje się najwyższe stężenie lipy drobnolistnej. Pyli ona wyłącznie w tym miesiącu, przez co mieszkańcy całej Polski są równie mocno narażeni na działanie tych alergenów. Pyłki lipy zwykle powodują katar sienny oraz pokrzywkę. Rzadziej zapalenie spojówek.
Pokrzywa
Okres pylenia pokrzywy ciągnie się od czerwca do sierpnia. Najwyższe stężenie pyłków w lipcu ma miejsce w centralnej, północno-wschodniej oraz południowej Polski.
Bylica pospolita
Bylica pospolita pyli dopiero w drugiej dekadzie miesiąca. W wschodniej oraz zachodniej Polsce odnotowuje się średni poziom stężenia. Trzeba jednak pamiętać, że owa roślina najmocniej byli dopiero na przełomie lipca oraz sierpnia. Dobrze jest wiedzieć, że mniejsze stężenie pyłków jest w powietrzu, niż tuż nad ziemią.
Babka zwyczajna
Babka zwyczajna pyli od kwietnia do września, jednak w lipcu stężenie pyłków wszędzie jest dość niskie. W gorszej sytuacji są osoby uczulone zarówno na babkę zwyczajną, jak i inne pyłki.
Szczaw zwyczajny
Najwyższe stężenie pyłków szczawiu przypisuje się na lipiec, sierpień oraz wrzesień. Zdecydowanie najbardziej intensywnie roślina pyli przez dwie pierwsze dekady lipca. Równie mocno odczują to alergicy z całej Polski.
Komosa biała
Komosa biała, zwana również lebiodą pyli od lipca do sierpnia. Początkowo stężenie jest relatywnie niskie w całej Polsce, jednak jego poziom sukcesywnie się zwiększa. Roślina ta najsilniej pyli w ostatniej dekadzie lipca.