Po czym poznać płaskostopie u swojego dziecka i za pomocą jakich ćwiczeń korygować wadę?

Płaskostopie jest bardzo często spotykanym problemem u dzieci, a nieleczone może prowadzić do poważniejszych schorzeń układu kostno-stawowego. Gdy rodzic zaobserwuje u swojej pociechy stawiane nóżek do środka, nie powinien bagatelizować tej nieprawidłowości, ale powziąć odpowiednie kroki. Konieczne jest wówczas udanie się do ortopedy ze swoim dzieckiem. Jakie polecane są ćwiczenia na płaskostopie u dzieci i co robić, aby ustrzec swojego malca przed owym problemem?

Po czym poznać płaskostopie u swojego dziecka?

Stopy kształtują się u dziewczynek do 16 roku życia, a u chłopców do 20 roku życia, ale największy wpływ mają pierwsze lata rozwoju. W związku z tym rodzice powinni zadbać o prawidłowy rozwój stopy swojej pociechy, dzięki czemu można uchronić ją w przyszłości przed nieprzyjemnymi dolegliwościami typu bóle kręgosłupa i stawów kolanowych. Zwykle płaskostopie można zaobserwować u dzieci w wieku 4-5 lat. Jeśli ślad stopy pozostawiony na płaskiej powierzchni nie ma charakterystycznego wcięcia w środkowej części, wskazuje to na tak zwany platfus. Płaskostopie można także poznać po chodzeniu dziecka na wewnętrznych krawędziach stóp. Jeśli rodzic zaobserwuje u swojej pociechy nieprawidłowy rozwój stopy, należy udać się do ortopedy, który zaproponuje konkretne sposoby leczenia w postaci różnego typu ćwiczeń. Mogą je wykonać już nawet dwu- czy trzylatki. W przypadku starszych dzieci wymagana jest regularna rehabilitacja – wykonywanie ćwiczeń przez kilkanaście minut każdego dnia. Przy płaskostopiu warto również pozwolić dziecku na częste chodzenie na boso po trawie, piasku czy kamykach. Dzięki konieczności dostosowania się do podłoża o nierównej powierzchni, mięśnie stóp będą pobudzone do wzmożonego wysiłku, co pozwoli skorygować wadę.

Trzeba przy tym pamiętać, że tylko systematyczny i częsty trening jest w stanie dać pożądane efekty. Jeśli ćwiczenia będą formą zabawy, to dzieci będą je wykonywać z chęcią, a nie z przymusu.

Dziecko stawia nóżki do środka ćwiczenia mogące pomóc przy płaskostopiu

Jest wiele ćwiczeń pomocnych przy płaskostopiu. Zalecane jest położenie się na plecach i staranie się bić jak najgłośniej brawo stopami. Leżąc na plecach, można także trzymać stopami woreczek wypełniony grochem, wykonując jednocześnie rowerek w powietrzu. Świetnym cieczeniem będzie również zdejmowanie skarpetek stopami, nie używając do tego rąk. Przy płaskostopiu można włożyć w jedną ze stóp początek szarfy, a w drugą jej koniec, po czym obiema stopami ciągnąć szarfę w przeciwnych kierunkach. Inną opcją będzie wspinanie się na palcach i codzienne chodzenie na palcach przez około pięć minut. Chodzić warto także na piętach oraz na zewnętrznych krawędziach stóp. Dzieci świetnie będą się bawić i jednocześnie rehabilitować, chwytając palcami stóp drobne zabawki typu piłka, klocki czy plastikowe figurki i podrzucając je czy też wkładając do pudełka. W celu pozbycia się problemu z płaskostopiem, dziecko może turlać stopami piłeczkę bądź twardą butelkę oraz malować stopami. Jeśli ćwiczenia wykonywane są codziennie przez minimum 15 minut, to pierwsze widoczne efekty pojawiają się już po około 4-6 miesiącach.

Pomocne są także ortopedyczne wkładki do butów dla dzieci, ale trzeba pamiętać o tym, że nie zastąpią one ćwiczeń. Są one pomocne w leczeniu płaskostopia, ale tylko przez regularne zmuszanie mięśni stóp do pracy możliwe jest uelastycznienie stopy i wysklepienie jej w naturalny sposób. Wkładki korygujące płaskostopie zalecane są w przypadku bólu łydek i kolan. Są one robione indywidualnie dla danego pacjenta i pomagają zachować prawidłowy kształt stopy, uzyskany za pomocą ćwiczeń. Dzięki wymuszeniu przez wkładki odpowiedniego obciążenia, dziecko przestaje odczuwać ból w nogach. Należy jednak wystrzegać się kupowania gotowych wkładek, gdyż powinny one być dobrane przez ortopedę i noszone zgodnie z jego zaleceniami.

Zakład Rehabilitacji RELAX
Artykuł został opracowany przez firmę Zakład Rehabilitacji RELAX, prowadzącą działalność usługową z zakresu rehabilitacji i rekreacji ruchowej oraz zajmującą się internetową sprzedażą certyfikowanego obuwia zdrowotnego oraz ortopedycznego dla dzieci i dorosłych (dlastopy.pl).