Paradigm Veo – nowa pompa insulinowa Medtronic

Na tegorocznym spotkaniu Międzynarodowego Towarzystwa Diabetyków Wieku Dziecięcego i Młodzieńczego (ISPAD, the International Society for Pediatric and Adolescent Diabetes) w Lubljanie, zaprezentowana została nowa technologia naśladująca istotne funkcje ludzkiej trzustki, jest to ogromny krok w w terapii pompą insulinową.
Chodzi o pompie insulinowej Medtronic Paradigm® Veo™, jest ona wyposażona w mechanizm, który automatycznie wstrzyma dopływ insuliny, ma to zapobiec ewentualnym epizodom ciężkiego niedocukrzenia (hipoglikemia), które są niestety bardzo prawdopodobne i jednocześnie niebezpieczne w leczeniu cukrzycy.

Nowoczesna pompa insulinowa

Firma Medtronic, wprowadzając system System Paradigm® VeoTM,
oferuje nie tylko połączenie pompy insulinowej ze stałym monitorowaniem poziomu glukozy ale również z z opcją automatycznego, okresowego wstrzymania dopływu insuliny w sytuacji obniżenia poziomu glukozy we krwi. Ten innowacyjny system zdobył nagrodę „Kryształowego Kolibra” przyznawaną przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.
System Paradigm® VeoTM to pompa insulinowa, monitorująca i chroniąca przed sytuacją niedocukrzenia, szczególnie groźną podczas snu.
Biorąc pod uwagę, że w Polsce żyje około dwa miliony osób chorych na cukrzycę czyli około 5% populacji, bardzo ważne jest podniesienie jakości życia chorych.

Pierwszy użytkownik

Pierwszym użytkownikiem Systemu Paradigm Veow w Polsce była Magdalena Zadora, chorująca na cukrzycę typu 1.
„Od kilku lat stosuję pompę insulinową zauważając bardzo znaczącą poprawę leczenia mojej choroby i spadek hemoglobiny glikowanej. Jest to terapia, która niezwykle ułatwia życie. Jednak dopiero możliwość stałego podglądu poziomów glukozy uświadomiła mi, jak często nie wiedziałam, jaki mam poziom cukru we krwi” – opowiada Magdalena Zadora – „Teraz mogę naprawdę walczyć i dbać o każdą minutę właściwych glikemii, pamiętając o tym, że buduję tym samym swoją przyszłość. Mogę też przestać obawiać się o ciężką hipoglikemię. Hipoblokada Systemu Veo wzmacnia moje poczucie bezpieczeństwa. Strach przed niebezpiecznym spadkiem cukru zrozumie jedynie ktoś, kto tego doświadczył albo też rodzic chorego dziecka. ”

Mechanizm działania

System Medtronic_Paradigm_VeoSystem Paradigm Veo to pompa insulinowa, która bezustannie monitoruje poziom glukozy we krwi, odczyty danych z monitora wraz z pomiarami kontrolnymi stanowią dostawę do właściwej interpretacji wyniku aktualnego pomiaru, a także do odpowiedniej pracy pompy. Insulina jest odpowiedzialna za obniżenie poziomu glukozy we krwi, jednak jeśli jej poziom spadnie poniżej wyznaczonego progu sytuacja ta zagraża życiu pacjenta i tu właśnie pompa wysyła alarm. Pacjent ma czas na reakcję, jeśli jednak jej nie podejmie, pompa samoistnie wstrzyma dopływ insuliny nawet na czas dwóch godzin. Ma to zapobiec potencjalnie niebezpiecznym epizodom hipoglikemii.

Ocena fachowca

Według dr Tomasza Klupa, diabetologa ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie jest to przełom w leczeniu cukrzycy:
„To najnowsza technologia stanowiąca istotny przełom w leczeniu cukrzycy. Generalnie leczenie tej choroby wymaga od pacjenta utrzymywania poziomu cukru w stosunkowo wąskich granicach, tak jak ma to miejsce u osób zdrowych. Długotrwale podwyższony poziom cukru prowadzić może do rozwoju tak zwanych przewlekłych powikłań cukrzycy, a w konsekwencji nawet do ślepoty, niewydolności nerek, amputacji kończyn czy po prostu do przedwczesnego zgonu. Niestety pacjenci chcąc chronić się przed tymi powikłaniami i unikając wysokiego cukru znacznie podwyższają ryzyko wystąpienia ciężkiego niedocukrzenia, które może spowodować u pacjenta utratę przytomności. W przypadku kolejnych incydentów może to mieć bardzo poważne konsekwencje neurologiczne. Paradigm Veo ostrzega pacjenta, jeśli poziom glukozy staje się zbyt niski oraz wstrzymuje dostarczanie insuliny w przypadku braku odpowiedzi na ostrzeżenie. Chory może więc zyskać większe poczucie bezpieczeństwa. Może efektywniej i bezpieczniej osiągać cele leczenia i po prostu prowadzić „normalniejsze” życie. Wprowadzenie na rynek pompy Paradigm Veo jest kolejnym krokiem w kierunku opracowania urządzenia dawkującego insulinę w sposób w pełni automatyczny”.

Innowacyjny system Paradigm VEO ma zostać wprowadzony w ponad 50 krajach w Europie, Azjii, Afryce, Kanadzie i Ameryce Południowej. Więcej informacji na temat systemu Paradigm VEO znaleźć można na polskiej stronie www.pompy-medtronic.pl.

Uwagi dodatkowe:

W skład Paradigm Veo System wchodzi pompa insulinowa, sensor oraz transmiter, łącząc Ciągły Podskórny Wlew Insuliny (CSII) z Ciągłym Monitoringiem Glikemii (CGM).
Możliwe jest też korzystanie z pompy insulinowej Paradigm Veo w celu dostarczenia insuliny bez sensora glukozy oraz transmitera.

Paradigm Veo System wizualnie może być dostosowany do oczekiwań pacjenta, ponieważ dostępny nie tylko w pięciu kolorach lub z szeroką gamą dodatków oraz naklejek mających na celu pokryć i ozdobić obudowę pompy insulinowej. Pompa produkowana jest też w dwóch rozmiarach.

Źródła: informacja prasowa Medtronic Polska, zdjęcia Medtronic UK

Dodaj komentarz