Ciąża to bardzo wyjątkowy czas. Świadomość tego, że w brzuchu rozwija się nowy człowiek, jest bardzo fascynująca. Jednak kobiety oczekujące na dziecko zmagają się z wieloma dolegliwościami, które mogą znacząco utrudniać im codzienne funkcjonowanie. Część z nich wywołana jest przez wzrost poziomu hormonów, a inne przez coraz intensywniej rosnącego malucha. Dowiedz się, jakie dolegliwości najczęściej dotykają ciężarne.
Wiele kobiet w ciąży skarży się na złe samopoczucie. Do najbardziej uciążliwych etapów należą pierwszy i trzeci trymestr. Odczuwane dolegliwości mogą zmieniać się wraz z trwaniem ciąży. Sprawdź, z czym najczęściej borykają się przyszłe mamy.
Mdłości i wymioty – pierwszy objaw ciąży
80% kobiet zmaga się z mdłościami i wymiotami w ciąży[1]. Mogą one trwać od 4. do nawet 22. tygodnia. Ich pojawienie się ma związek ze wzrostem hormonów ciążowych – hCg, czyli ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej. Wbrew powszechnej opinii, mdłości i wymioty mogą występować przez cały dzień, a nawet całą ciążę[2], co może być bardzo uciążliwe, zwłaszcza jeśli przyszła mama planowała być aktywna zawodowo aż do porodu.
Na tę dolegliwość może pomóc np. jedzenie tzw. sucharów, zmiana diety na lekkostrawną, spokojne zmienianie pozycji lub unikanie pokarmów, które wzmagają odczucia. W ciężkich przypadkach lekarz może zlecić wprowadzenie odpowiednich leków, które zredukują dolegliwości[3].
Senność – wyśpij się na zapas
Ciąża to ogromny wysiłek dla organizmu matki – w końcu w jej ciele powstaje nowe życie, któremu trzeba dostarczyć składniki odżywcze, tlen i zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju[4]. Zwiększa się objętość krwi, serce szybciej bije, zmienia się także położenie narządów wewnętrznych. W związku z tym organizm wykonuje o wiele więcej pracy niż normalnie. Nic dziwnego, że zapotrzebowanie na sen i regenerację jest zwiększone[5].
Jeśli tylko jest taka możliwość, kobieta powinna spać, kiedy tylko tego potrzebuje.
Rwa kulszowa – uciążliwa dolegliwość ciążowa
Wiele ciężarnych skarży się na bóle kręgosłupa, jednak rwa kulszowa w ciąży to schorzenie, które może utrudnić np. poród sposobem naturalnym[6]. Niefizjologiczna postawa matki, coraz cięższe dziecko i większa macica mogą powodować ucisk na nerwy w odcinku lędźwiowym. W efekcie kobieta odczuwa ból, który promieniuje od dolnej części pleców do pośladka, ud, a nawet stopy.
Leczenie rwy kulszowej w ciąży jest bardzo utrudnione[7]. Aby nie zaszkodzić maleństwu, ciężarna może przyjmować tylko paracetamol w ograniczonej dawce. Z uwagi na to, że masaże lecznicze nie są wskazane, przyszła mama może wprowadzić odpowiednie ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa i dna miednicy. Ulgę może przynieść także pływanie, leżenie z nogami zgiętymi pod kątem 90 stopni oraz okłady ciepłe lub zimne. Warto też sięgnąć po bieliznę, która nie uciska dodatkowo nerwów jak np. produkty marki Canpol babies.
Częste oddawanie moczu i nocne pobudki
Częste oddawanie moczu przez kobiety w ciąży jest związane nie tylko z większym poziomem hormonów, ciężarem dziecka, większą macicą, ale także przesunięciem narządów wewnętrznych[8]. Dodatkowo przyszła mama odczuwa większe pragnienie. Ucisk na pęcherz i większa ilość płynów sprawiają, że ciężarna częściej niż zazwyczaj udaje się do toalety. Część pań budzi się także nocą, zwłaszcza w trzecim trymestrze, gdy dziecko jest już bardzo duże i mocno kopie.
Ciąża to nie tylko przyjemny stan, ale także duże wyzwanie dla organizmu. Jednak pocieszające jest to, że wszystkie dolegliwości mijają wraz z pojawieniem się malucha na świecie.
[1]https://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/56174,postepowanie-wprzypadku-niepowsciagliwych-wymiotow-ciezarnych
[2] https://mataja.pl/2017/06/mdlosci-i-wymioty-najbardziej-niedoceniane-dolegliwosci-ciazowe/
[3] https://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/56174,postepowanie-wprzypadku-niepowsciagliwych-wymiotow-ciezarnych
[4] https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/77575,zmiany-fizjologiczne-u-kobiet-w-ciazy
[5] https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/105625,najwczesniejsze-objawy-kliniczne-ciazy
[6] https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/150605,rwa-kulszowa
[7] https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/rwa-kulszowa-w-ciazy-jak-sobie-radzic-z-dolegliwosciami-bolowymi
[8] https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/poczecie/61883,jak-rozpoznac-ciaze