Jak leczyć powiększone migdały?

wycinanie migdałek

Leczenie powiększonych migdałów wcale nie jest zadaniem takim prostym, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. Powiększone migdały mogą powodować mniejsze lub większe trudności przy oddychaniu i zmienić barwę głosu, przez co bardzo trudno będzie zrozumieć mowę. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą dowiedzieć się, w jaki sposób leczyć powiększone migdały.

Powiększone migdały jak leczyć?

Jeżeli migdałki nie zostaną jeszcze aż tak bardzo przerośnięte, to można skorzystać z pomocy leczenia farmakologicznego. Mowa tutaj przede wszystkim o leczeniu immunostymulacyjnym i stosowaniu glikokortykosteroidy donosowej. Jeżeli jednak migdałki zostały bardzo przerośnięte, to pozostają jedynie zabiegi chirurgiczne (tonsilektomia lub tonsillotomia).

Czym jest tonsilektomia lub tonsillotomia?

Tonsillotomia najprościej rzecz mówiąc to zabieg, którego głównym zadaniem jest częściowe usunięcie przerośniętych migdałów. Zabiegi tego typu wykonuje się najczęściej w przypadku pojawienia się objawów zespołu obturacyjnego bezdechu w trakcie snu albo w przypadku problemów z przełykaniem. Tonsilektomia to z kolei całkowite usunięcie migdałków podniebiennych. Zabieg ten wykonuje się, gdy nieustannie nawracają stany zapalne albo gdy mamy do czynienia z obturacyjnym bezdechem podczas snu. Tonsilektomia wykonywana jest także, gdy jest potrzeba pobrania migdałka do badania (np. przy podejrzeniu rozrostu nowotworowego) albo gdy konieczne jest uzyskanie dostępu do przestrzeni przygardłowej.

Czytaj więcej