Haluksy: co warto o niech wiedzieć?

„Są problemem dość częstym i bardzo uciążliwym, a ich pojawienie się często bywa przyczyną dyskomfortu i utraty pewności siebie. Haluksy, czyli paluchy koślawe, szpecą nasze stopy i sprawiają, że chodzenie sprawia nam coraz więcej problemów. Co warto wiedzieć na temat tej przypadłości? W jaki sposób można chronić swe stopy przed takim schorzeniem?”

Haluksy i ich objawy

Taki problem, jakim są paluchy koślawe, wiąże się z licznymi dolegliwościami. Objawy tego problemy są dość charakterystyczne, a jednym z głównych symptomów jest tu deformacja stawu znajdującego się u podstawy palucha. Staw ten zaczyna wychodzić na zewnątrz, przez co paluch zaczyna zmieniać swój układ, a przede wszystkim – zachodzić na sąsiedni palec. Takie ułożenie palucha utrudnia dopasowanie butów, z czasem zaczyna też utrudniać chodzenie. Haluksy wiążą się zatem z dyskomfortem oraz z bólem, jednak nie są to jedyne dolegliwości, na jakie narażone są osoby dotknięte tym schorzeniem. Z haluksami wiąże się przecież ryzyko pojawienia takich problemów, jak zapalenie stawu oraz jego obrzęki. Co można zrobić dla swego dobra? Jak chronić się przed takimi problemami?

Kto jest w szczególności narażony na haluksy?

Koślawe paluchy są problemem, z którym spotkać się może każdy z nas. wiadomo jednak, że istnieje wiele czynników mogących sprzyjać pojawieniu się takich problemów. Kto jest zatem w szczególności narażony na tak uciążliwy problem, jakim są haluksy? Wiadomo, że przypadłość ta często atakuje tych pacjentów, którzy mają problemy z osłabieniem stawy znajdującego się u podstawy dużego palca stopy. Niestety, osłabienie takie jest problemem wrodzonym, zatem pacjent ma niewielkie możliwości na chronienie się przed haluksami. inaczej wygląda już sytuacja w przypadku kobiet, które – często nieświadomie – narażają się na poważne problemy z paluchami koślawymi. W ich przypadku główną winą może się okazać zamiłowanie do modnych butów, przy czym szczególnie niebezpieczne są buty wąskie, mające przyciągać uwagę wysokim obcasem. Źle dopasowane obuwie to kolejny problem, którego każdy z nas powinien unikać. Dlaczego? Bo w takim obuwiu palce układają się w nienaturalnej pozycji, a to może doprowadzić do deformacji stawu śródstopno-paliczkowego i pojawienia się haluksów.

Jak można walczyć z haluksami?

Walka z koślawymi paluchami oraz tymi dolegliwościami, które koślawym paluchom najczęściej towarzyszą, może przybierać różne formy. W chwili, gdy naszą stopę atakuje stan zapalny, pomocne mogą się okazać zimne kompresy. W walce z bólem mogą też pomóc tradycyjne leki przeciwbólowe, jednak z ich przyjmowaniem należy uważać. Ważnym zadaniem dla każdego człowieka walczącego z haluksami staje się… dopasowanie obuwia. Dzięki temu można poprawić sobie samopoczucie, a jednocześnie – zahamować zmiany chorobowe. Idealny but to but doskonale dopasowany do stopy, którego przód jest na tyle szeroki, by nie drażnić zdeformowanego stawu. But taki pozbawiony powinien być jednocześnie takich „ozdób”, jak wysokie obcasy. Tym, którzy mają bardzo duże problemy z koślawymi paluchami i deformacją stawu, zaleca się kupowanie butów w nieco większym rozmiarze. Z myślą o samopoczuciu i wygodzie warto też w porę zainwestować w te akcesoria, które są produkowane z myślą o osobach walczących z koślawymi paluchami. Specjalne wkładki do butów oraz gąbki, które pozwalają oddzielić paluch od sąsiadującego z nim palca – oto akcesoria, z których z pewnością warto korzystać. A co mogą zrobić te osoby, u których deformacja stawu śródstopno-paliczkowego staje się problemem wyjątkowo uciążliwy? W tych najtrudniejszych przypadkach możliwe jest leczenie operacyjne, po którym pacjent przez około 6 tygodni wraca do zdrowia.

Bezcenna profilaktyka: jak chronić się przed haluksami?

Ponieważ leczenie koślawych paluchów jest dość trudne i wiąże się z długim powrotem do pełnej sprawności, warto w porę podjąć te kroki, które zmniejszą ryzyko pojawienia się problemów z haluksami. Na jakich zasadach opiera się profilaktyka w przypadku tej dolegliwości? Przede wszystkim na starannym doborze obuwia oraz skarpet, które również mogą się okazać przyczyną poważnych problemów ze stawami.

Koślawe paluchy są problemem teoretycznie niegroźnym dla zdrowia, za to niezwykłe uciążliwym. Gorszy wygląd oraz nasilające się problemy z chodzeniem – oto dolegliwości, z którymi trzeba się zmierzyć w chwili, gdy naszą stopę dotknie problem haluksów. A przecież nie trzeba wiele, by uniknąć tego problemu. W wielu przypadkach wystarczy po prostu zrezygnować z pogoni za modą, a postawić na wygodę i zdrowie.”

Zakład Rehabilitacji RELAX
Artykuł został opracowany przez firmę Zakład Rehabilitacji RELAX, prowadzącą działalność usługową z zakresu rehabilitacji i rekreacji ruchowej oraz zajmującą się internetową sprzedażą certyfikowanego obuwia zdrowotnego oraz ortopedycznego dla dzieci i dorosłych (dlastopy.pl).

Dodaj komentarz