Cynamon i olejek cynamonowy – jak wykorzystać ich właściwości zdrowotne?

Cynamon, przyprawa powszechnie stosowana w kuchni w celu polepszenia smaku potraw, kryje w sobie wiele substancji wykazujących pozytywny wpływ na nasze zdrowie. W czym tkwi prozdrowotna tajemnica cynamonu?

Szukając skutecznej metody na łagodzenie powszechnych dolegliwości zdrowotnych, takich jak przeziębienie czy problemy trawienne, warto sięgnąć po produkty, które zazwyczaj mamy w kuchni. Przyprawy stosowane wyłącznie w celu polepszenia potraw, okazują się bogatym źródłem cennych dla zdrowia substancji. Doskonałym tego przykładem jest cynamon. Prozdrowotne właściwości wykazuje również olejek cynamonowy pozyskiwany z cynamonowca.

Najważniejsze właściwości prozdrowotne cynamonu

Cynamon tak naprawdę nigdy nie był traktowany wyłącznie jako zwykła przyprawa do stosowania w kuchni. Już starożytni Grecy, Rzymianie, Egipcjanie, a także Hindusi i Chińczycy wykorzystywali jego właściwości lecznicze[1]. Uważano wręcz, że jest pokarmem bogów. W medycynie hinduskiej stosowano go nawet w leczeniu cukrzycy[2]. Oczywiście współcześnie już wiemy, że poważnych schorzeń cynamonem wyleczyć się nie da, jednak tkwi w nim ogromny potencjał w łagodzeniu “codziennych” dolegliwości.

Cynamon bardzo dobrze sprawdza się przy problemach trawiennych. Może przynieść ukojenie, gdy dokuczają nam wzdęcia, zgaga czy biegunka[3]. Wykazuje też działanie pobudzające łaknienie. Sprzyja wydzielaniu żółci i soków trawiennych oraz zwiększa wchłanianie składników odżywczych[4].

Jak stosować cynamon na dolegliwości zdrowotne?

Cynamon przede wszystkim używany jest w kuchni jako przyprawa do potraw i deserów. Warto stosować go jednak nie tylko w celach kulinarnych, ale i kiedy pojawiają się łagodne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak zgaga czy wzdęcia (można wówczas przygotować ciepłą herbatę z dodatkiem cynamonu). W ten właśnie sposób wykorzystuje się właściwości cynamonu w Indiach, gdzie tzw. herbata Chai zalecana jest na poprawę trawienia.

Trzeba jednak pamiętać, że cynamon powinien być spożywany w umiarkowanych ilościach. Nadmierne dodawanie cynamonu do potraw może być niekorzystne dla naszego zdrowia.

Odkryj tajemnicę skuteczności olejku cynamonowego

Z kory i liści cynamonowca pozyskiwany jest olejek, zawierający esencję substancji bioaktywnych izolowanych z cynamonu[5]. Olejek z liści zawiera 65-85% eugenolu[6], który charakteryzuje się nie tylko przyjemnym zapachem, ale również właściwościami antyseptycznymi. Z jego składu wyróżnić można również garbniki, kuminol, terpeny, seskwiterpeny itd.[7]

Olejek cynamonowy doskonale sprawdza się w przypadku łagodnych zaburzeń prawidłowej pracy układu pokarmowego, takich jak: niestrawność, wzdęcia, brak łaknienia[8]. To składnik wielu preparatów regulujących trawienie, gdyż delikatnie pobudza wydzielanie soków trawiennych i wpływa na przyswajanie pokarmu. Dodatkowo przeciwdziała nadkwaśności i działa przeciwbiegunkowo. Wykazuje też działanie przeciwbakteryjne[9].

Warto sięgnąć po olejek cynamonowy również przy przeziębieniu, gdyż działa rozgrzewająco.

Olejek cynamonowy – kiedy i jak go używać?

Olejek cynamonowy to jeden z ważniejszych składników wielu naturalnych preparatów ziołowych o właściwościach profilaktycznych, łagodzących objawy przeziębienia czy dolegliwości dyspeptyczne, ból mięśni czy swędzenie po ugryzieniu owadów.

W celu rozgrzania organizmu i polepszenia samopoczucia przy przeziębieniu olejek cynamonowy stosujemy zewnętrznie, do nacierań. Delikatne masaże wskazane są także w przypadku bólu mięśni czy głowy. Doustnie przyjmowany jest przy zaburzeniach trawiennych i dolegliwościach dyspeptycznych.

[1]

  Prozdrowotne właściwości cynamonu, K. Kaławaj, M.K. Lemieszek, [Materiały źródłowe]

[2]

 Tamże.

[3]

 Tamże.

[4]

 Tamże.

[5]

 Prozdrowotne właściwości cynamonu, K. Kaławaj, M.K. Lemieszek, [Materiały źródłowe].

[6]

 Tamże.

[7]

 Barwa szafranu, aromat cynamonu, smak kaparów – właściwości lecznicze biblijnych przypraw, D. Sztaba. [Materiały źródłowe]

Dodaj komentarz