Zgrzytanie zębów, które określane jest jako bruksizm, to dolegliwość dotykająca około 8% populacji, głównie w młodszym wieku. Dolegliwości tej nie należy lekceważyć, ponieważ może ona prowadzić do poważnych konsekwencji w obrębie jamy ustnej.
Czym jest bruksizm?
Bruksizm, czyli zgrzytanie zębów to dolegliwość, która objawia się poprzez nadmierne zaciskanie szczęk oraz poruszanie nimi, co daje efekt zgrzytania. Bruksizm może prowadzić do poważnych konsekwencji, między innymi uszkodzenia szkliwa zębowego, bólu, wad zgryzu.
Gdy pojawia się zgrzytanie zębów, wtedy do opisu tej dolegliwości stosuje się nazwę bruksizm. Co to bruksizm? Słowo to wywodzi się z języka greckiego, a dokładnie od „brugmos”, co tłumaczone jest jako „miażdżenie zębów”.
Bruksizm – przyczyny
Mechanizm powstawania dolegliwości nie jest do końca znany, ale lekarze wskazują na dwie główne przyczyny:
- nadmierną aktywność nerwową
- przewlekły stres
Dodatkowo bruksizmowi mogą towarzyszyć uzależnienia – nadużywanie alkoholu, stosowanie narkotyków, palenie tytoniu, a także choroby układu oddechowego, przede wszystkim bezdech senny.
Jak odbywa się leczenie bruksizmu?
Zgrzytania zębów nie powinno się lekceważyć, dlatego konieczne jest zwrócenie się po pomoc do specjalisty – stomatologa. Jak leczyć bruksizm?
W gabinecie stomatologicznym leczenie bruksizmu polega głównie na stosowaniu specjalnych szyn oraz płytek relaksacyjnych. Są one przeznaczone do zakładania na zęby i zmniejszają ryzyko zgrzytania i uszkodzeń szkliwa. Także stosuje się zabiegi z toksyną botulinową.
Dla dolegliwości jak bruksizm leczenie domowe może również polegać na:
- unikaniu twardych pokarmów, na przykład orzechów
- stosowaniu ciepłych okładów, maści rozgrzewających
- wykonywaniu rozluźniających masażów karku, ramion
- w przypadku nadmiernie napiętych mięśni – otwieranie i zamykanie ust na kilka minut, by je rozluźnić