Refundacja z NFZ na wyroby chłonne w 2020 roku. Pieluchomajtki, pieluchy, wkładki, gdzie kupić?

Wiele osób, zwłaszcza w starszym wieku bardzo często boryka się z nietrzymaniem moczu. Ta bardzo uciążliwa dolegliwość stanowi nie tylko problem natury zdrowotnej i psychologicznej, lecz także ekonomicznej. Regularne kupowanie wyrobów chłonnych generuje dość duże wydatki. Obecnie na przeciw oczekiwaniom osób ze stwierdzonym NTM wychodzi niezwykle pomocna refundacja. Zatem komu przysługuje refundacja, jak się o nią ubiegać oraz ile kosztują poszczególne wyroby po uwzględnieniu pomocy z Narodowego Funduszu Zdrowia?

Na czym polega refundacja z Narodowego Funduszu Zdrowia?

Refundacja to nic innego jak bardzo korzystne wsparcie finansowe otrzymywane z Narodowego Funduszu Zdrowia. Może ona dotyczyć wielu wyrobów, takich jak: wyroby chłonne czy sprzęt ortopedyczny, w postaci balkoników, wózków inwalidzkich czy protez. Ponadto bardzo często refundowane są worki stomijne, cewniki oraz aparaty słuchowe. Wysokość oferowanej refundacji jest w dużym stopniu zależna od posiadanego schorzenia, które to musi orzec zawsze lekarz specjalista. Jest to bowiem warunek konieczny do otrzymania dofinansowania do poszczególnych produktów medycznych.

Refundacja na wyroby chłonne

Nie każda osoba borykająca się z nietrzymaniem moczu może ubiegać się o refundację na zakup niezbędnych pieluchomajtek. Aby otrzymać tego typu dofinansowanie choroba ta musi być objawem innego schorzenia, takiego jak: nowotwór, upośledzenie umysłowe, wady wrodzone, poważne uszkodzenie układu nerwowego czy dróg moczowych. Rodzaj danego schorzenia jest niezwykle ważny podczas przyznawania refundacji, bowiem to od niego zależne są poszczególne limity. W celu otrzymania pomocy finansowej z NFZ konieczne jest również posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego.

O czym warto pamiętać starając się o refundację na wyroby chłonne?

Refundacja na poszczególne wyroby chłonne podlega kilku ważnym zasadom, które to dotyczącą ilości przysługujących wyrobów, ich kosztu oraz limitów przysługujących wyrobów w zależności od rodzaju schorzenia. Starając się o refundację na produkty chłonne warto zawsze pamiętać o tym, że: – refundacja z Narodowego Funduszu Zdrowia na wyroby chłonne wystawiana jest zawsze maksymalnie na okres trzech miesięcy. Oznacza to, że osoba chcąca wykupić zlecenie w aptece bądź w wybranym sklepie medycznym musi zakupić łącznie w ramach refundacji 270 sztuk wyrobów. Niestety, wiele chorych osób nie jest przygotowana finansowo na tak duży, jednorazowy wydatek. Kwota ta może bowiem wynieść nawet 700 złotych. Znajdując się w trudnej sytuacji finansowej warto poprosić lekarza prowadzącego o wypisanie trzech oddzielnych recept na każdy miesiąc.
– maksymalna kwota refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia wynosi sto procent limitu, a więc: 77 złotych miesięcznie dla osób borykających się chorobą nowotworową – P.100 oraz siedemdziesiąt procent z limitu 90 złotych, a więc 63 zł, miesięcznie dla osób z pozostałymi schorzeniami. Wśród wielu z nich można wymienić: ciężkie upośledzenie umysłowe, niektóre choroby układu nerwowego zespoły otępienne, poważne uszkodzenia układu pokarmowego oraz dróg moczowych, które to wynikają z wad rozwojowych pochodzenia pourazowego lub jatrogennego – P.101. Pozostała wartość zakupionych wyrobów musi zawsze być pokryta przez osobę dotkniętą chorobą. – do stuprocentowej refundacji na wyroby chłonne mają prawo inwalidzi wojskowi, inwalidzi wojenni i osoby represjonowane. Osoby takie przy chorobie nowotworowej otrzymują 77 złotych dofinansowania z refundacji, a przy innych schorzeniach 90 złotych. Warto pamiętać o tym, że zakup poszczególnych wyrobów chłonnych z refundacją nie jest możliwy bez posiadania odpowiedniego zlecenia, które to musi wystawia lekarz.

W jaki sposób uzyskać zlecenie na refundację produktów chłonnych?

W celu korzystania z refundacji należy udać się na wizytę do ośrodka zdrowia, który to ma zawartą umowę z NFZ, bowiem tylko taki lekarz posiada uprawnienia na wypisanie pierwszej część zlecenia – A na poszczególne wyroby chłonne. Uprawnienia do wypisania zlecenia na tego typu produkty medyczne mają zazwyczaj lekarze specjalizacji takich jak: – chirurgia ogólna, dziecięca, onkologiczna – onkologia kliniczna oraz onkologia i hematologia dziecięca – chemioterapia nowotworów – geriatria – ginekologia onkologiczna oraz położnictwa – neurologia ogólna oraz neurologia dziecięca – urologia ogólna oraz urologia dziecięca Ponadto uprawnienia takie posiadają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej oraz lekarzy specjalizujący się w dziedzinie medycyny rodzinnej, pediatrii oraz chorób wewnętrznych. Warto pamiętać o tym, że zlecenie na zaopatrzenie w niektóre wyroby medyczne można uzyskać również u felczera ubezpieczenia zdrowotnego oraz u pielęgniarki lub położnej. Mówi o tym art. 15a ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011 roku o zawodach pielęgniarki oraz położnej. Po uzyskaniu części A zlecenia trzeba udać się do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. To tutaj uprawiony pracownik potwierdza część A zlecenia oraz wydaje część B, a więc kartę zaopatrzenia comiesięcznego. Potwierdzenie to można uzyskać nie tylko osobiście, lecz także wysyłając do danego oddziału NFZ drogą pocztową zlecenie. Po otrzymaniu części B zlecenia pacjent może udać się do wybranej apteki i odebrać przysługujące mu produkty chłonne.

O czym warto jeszcze pamiętać starając się o dofinansowanie na wyroby chłonne?

Oprócz powyższych zasad istnieje jeszcze kilka ważnych informacji z którymi powinny zapoznać się wszystkie osoby, które to zamierzają starać się o uzyskanie refundacji na poszczególne produkty medyczne. Warto wiedzieć o tym, że: – jeżeli poszczególne wyroby chłonne używane są przez długi czas, na przykład z powodu upośledzenia umysłowego, to wówczas Narodowy Fundusz Zdrowia może już podczas pierwszego zlecenia wydać kartę zaopatrzenia miesięcznego maksymalnie do dwunastu miesięcy. Wówczas to po otrzymaniu kolejnych zleceń od lekarza, chory bądź jego opiekun nie muszą już potwierdzać ich przez kolejny rok. – poszczególne wyroby medyczne nie muszą być odbierane osobiście przez chorą osobę na którą to zostało wypisane zlecenie. Odbioru może dokonać pośrednik, który to musi jedynie potwierdzić odbiór produktów w aptece swoim imieniem, nazwiskiem oraz numerem PESEL. Ponadto osoba taka musi złożyć na zleceniu swój podpis. – zlecenie na wyroby chłonne jest ważne tylko w tych miesiącach, na które zostało wystawione. Nie ma możliwości odbioru zleconych wyrobów po upływie danego czasu. Gdy dany miesiąc już upłynął, wówczas niemożliwe jest odebranie zaległych wyrobów. Tak więc jeżeli zlecenie zostało wystawione w styczniu na kolejne trzy miesiące, to obejmuje ono wyroby przeznaczone na styczeń, luty oraz marzec. Niemniej w lutym niemożliwe jest odebranie wyrobów ze stycznia, a tylko i wyłącznie przysługujących na luty i marzec.

Jak wysoka jest refundacja pieluchomajtek Seni, a ile musi dopłacić chory?

Za pieluchomajtki Super Seni przeznaczone dla dorosłych osób ze średnim oraz ciężkim nietrzymaniem moczu, w rozmiarze M trzeba zapłacić w aptece za dziewięćdziesiąt sztuk około 189 złotych. W tym przypadku refundacja dla osób chorujących na nowotwór wynosi 77 złotych, zatem do tego typu pieluchomajtek trzeba dopłacić 112 złotych. Z kolei refundacja dla pozostałych chorych wynosi 63 złote, a więc 70% z 90 złotych. Zatem do dopłaty pozostaje choremu 126 złotych.

O czym mówi ustawa „za życiem”?

Ustawa ta powstała przede wszystkim z myślą o kobietach w ciąży oraz jej rodzinie. W ustawie tej mowa jest tylko o dzieciach do ukończenia osiemnastego roku życia, które to są bardzo ciężko i nieodwracalnie upośledzone lub nieodwracalnie chore z zagrożeniem życia. Niezwykle ważny jest fakt, że poszczególne choroby muszą powstać w okresie prenatalnym bądź w czasie porodu. W takich sytuacjach Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia pokrycie aż siedemdziesięciu procent limitu. W tych przypadkach nie istnieje limit ilościowy. W przypadku mocno upośledzonych dzieci to lekarz decyduje, jak duże jest jego zapotrzebowanie na wyroby chłonne. Do poszczególnych ilości sztuk przypisana jest zawsze konkretna kwota limitu.

Jakie wyroby chłonne można zakupić w ramach refundacji z NFZ?

Każda osoba, która posiada zlecenie w przedziale kwotowym od 91 do 180 sztuk może zakupić 180 sztuk pieluchomajtek Super Seni w rozmiarze M za wartość: 378-126 (70% ze 180 złotych) = 252 złote.

Z kolei posiadając zlecenie na zakup od 181 do 270 szt. może zakupić 181 szt. tych samych pieluchomajtek za 380,10-189 (70% z 270 złotych) = 191,10 zł.

Warto pamiętać o tym, że chorzy ze znacznym stopniem niepełnosprawności – 47ZN oraz osoby do czasu ukończenia 16 – go roku życia, które to ze względu na posiadaną niepełnosprawność wymagają opieki – 47ZND maja prawo do refundacji na takich samych zasadach, co chorzy korzystający z pomocy w ramach ustawy „za życiem”.

Refundacją objęte są wszystkie wyroby chłonne, które to podczas występowania problemu nietrzymaniem moczu chronią przed nadmierną wilgocią. Można wśród nich wymienić:

-pieluchomajtki dla dorosłych oraz dzieci: Super Seni, Seni Kids oraz Seni Optima
-majtki chłonne Seni Active
-pieluchy anatomiczne: San Seni oraz San Seni For Men
-wkładki urologiczne: Seni Lady oraz Seni Man
-podkłady chłonne: Seni Soft Super oraz Seni Soft Super Dry

Korzystne zlecenie upoważniające do odebrania różnorodnych wyrobów chłonnych

Podczas wizyty u lekarza warto poprosić go o to, aby w miejscu określenia wyrobu wpisał zwrot „pieluchomajtki lub zamiennie”, bowiem dzięki temu można odebrać w aptece lub wybranym sklepie medycznym zamienne produkty chłonne. I tak na przykład w ramach jednego zlecenia można odebrać 60 pieluchomajtek i 30 podkładów chłonnych. Znajdujący się na zleceniu limit może zostać niewykorzystany, niemniej nie może on być przekroczony.

Gdzie warto kupować wyroby chłonne?

Każda osoba, która to cierpi na nietrzymanie moczu doskonale wie, że 90 sztuk wyrobu chłonnego na miesiąc to zbyt mała ilość. Często zdarza się, że konieczne jest zaopatrywanie się w poszczególne wyroby chłonne z nieuwzględnieniem refundacji. Wówczas to mnóstwo osób zakupuje drogie produkty w tej samej aptece, w której odbiera refundowane produkty.

Tymczasem ceny w wielu aptekach oraz sklepach medycznych są znacznie wyższe, niż w poszczególnych sklepach internetowych. Często się zdarza, że na 90 sztukach można zaoszczędzić nawet do 50 złotych.

Ponadto dokonywanie zakupów w internecie jest bardzo wygodne oraz pozwala na znaczne oszczędzanie czasu. Biorąc pod uwagę te istotne czynniki można jednoznacznie stwierdzić, że zakupy dokonywane w domowym zaciszu, z szybką wysyłką są o wiele lepszym rozwiązaniem.

Refundacja na wyroby chłonne stanowi dla wielu osób ogromną pomoc. I chociaż otrzymanie wsparcia od NFZ może początkowo wydawać się nieco skomplikowane, to warto poczynić istotne kroki, które to pozwolą skorzystać z tej ulgi. Niemniej nawet korzystając z refundacji warto porównywać ceny po dopłacie NFZ z cenami sklepów internetowych, bowiem często mogą one być korzystniejsze.

[W tekście zostały wykorzystane dane dotyczące refundacji oraz cen na dzień 02.08.2019, zatem aktualne ceny mogą być nieco inne.]

Ten post ma jeden komentarz

  1. Marta

    Kupujemy babci pieluchomajtki i pampersy, całe szczęście ze jest refundacja bo to duży wydatek na miesiąc, na szczęście wprowadzają ułatwienie dla pacjentów, mozna zamówić przez internet nie wychodząc z domu i szukac na miescie

    my kupujemy w https://ortomedico.pl/ wszystko okey

Dodaj komentarz