Poziom cukru we krwi – normy, interpretacja wyników

Badanie poziomu cukru we krwi wykorzystywane jest przy diagnostyce cukrzycy. Wykonuje się je za pomocą glukometru – przyrządu, który pozwala uzyskać wynik badań już po kilkudziesięciu sekundach. Materiałem potrzebnym do określenia poziomu cukru we krwi jest próbka krwi pobrana z żyły, a w warunkach domowych – wypływająca po nakłuciu skóry.

Kiedy należy wykonać badanie cukru?

Poziom cukru we krwi może być mierzony z różnych przyczyn. Przede wszystkim badanie takie jest elementem przeprowadzania rutynowych badań laboratoryjnych, szczególnie w przypadku osób obarczonych ryzykiem wystąpienia cukrzycy, a więc osób z nadwagą lub powyżej 40 roku życia. Badanie poziomu cukru niejednokrotnie wykonywane jest także w przypadku pojawienia się objawów hiperglikemii lub hipoglikemii albo w celu ustalenia, czy poziom cukru mieści się w zakresie normy. Badania te powinny przeprowadzać także kobiety w ciąży między 24 a 28 tygodniem w celu wykrycia ewentualnej cukrzycy ciążowej. Regularne kontrolowanie poziomu cukru we krwi jest jednak niezbędne przede wszystkim w przypadku diabetyków.

Zestawy infuzyjne – sprawdź ofertę w najlepszej cenie.

Doustny test obciążenia glukozą (OGTT)

W ramach kontrolowania poziomu cukru mierzony jest nie tylko poziom cukru we krwi żylnej. Przeprowadza się również doustny test obciążeń glukozą. OGTT to test składający się z dużej ilości pobrań próbek krwi pozwalających określić poziom cukru na czczo, jak również po przyjęciu odpowiedniej ilości glukozy. Pierwszą próbkę pozyskuje się na czczo, następną – po wypiciu płynu, w którym znajduje się glukoza. We właściwych odstępach czasu pobierane są kolejne próbki. Test OGTT przeprowadzany jest w przypadku cukrzycy, a także w przypadku podwyższonego poziomu cukru we krwi na czczo. W celu postawienia prawidłowej diagnozy konieczne jest przeprowadzenie testu dwa razy.

Norma cukru we krwi u dorosłych

W przypadku osób dorosłych glukoza na czczo powinna mieścić się w normie wynoszącej poniżej 100 miligramów na decylitr. Poziom cukru we krwi po jedzeniu nie może z kolei przekraczać 140 miligramów na decylitr. W przypadku osób w podeszłym wieku czy diabetyków prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo to od 80 do 140 miligramów na decylitr, a po posiłku – poniżej 180 miligramów na decylitr.

Norma cukru we krwi u dzieci

W przypadku dzieci prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo utrzymuje się na wysokości od 70 do 100 miligramów na decylitr. Po spożytym posiłku powinien wynosić natomiast od 70 do 140 gramów na decylitr. Wynik badań niemieszczący się w normie może oznaczać cukrzycę. Warto jednak wiedzieć , że niskie stężenie cukru u noworodka po porodzie jest naturalnym stanem fizjologicznym, który mija w ciągu kilku godzin. Niedocukrzenie występuje przede wszystkim u noworodków urodzonych przez matki z cukrzycą ciążową, a także w sytuacji, gdy zachodzi konflikt serologiczny lub w przypadku wrodzonych schorzeń metabolicznych.

Poziom cukru we krwi po posiłku tabela

Poniższa tabela wskazuje, w jaki sposób powinno interpretować się wyniki przeprowadzonych badań zarówno w przypadku badania poziomu glukozy we krwi żylnej na czczo, jak i w przypadku testu doustnego obciążenia glukozą.

Interpretacja wyników

Najczęstszą przyczyną podwyższonego poziomu glukozy jest cukrzyca typu I lub II. Warto jednak pamiętać, że również szereg innych czynników takich jak chociażby insulinooporność, stres w wyniku urazu, wypadku, udaru, a także przewlekła niewydolność nerek czy nawet przyjmowanie niektórych leków mogą mieć wpływ na wynik badania. Obniżenie cukru we krwi możliwe jest dzięki zastosowaniu diety cukrzycowej. Zgodnie z jej zaleceniami wskazane jest spożywanie produktów złożonych o niskim indeksie glikemicznym. Istotne znaczenie ma także sposób przyrządzania posiłków – najlepiej, by były one bez dodatku cukru i tłuszczu. Osoby chore na cukrzycę typu I muszą przyjmować insulinę.

Autor artykułu Idiabetyk.pl

Od samego początku naszej działalności angażujemy się w profilaktykę zdrowotną. Zaopatrujemy pacjentów we wszystkie niezbędne przyrządy i akcesoria potrzebne do przeprowadzania badań. Naszym priorytetem jest pomoc pacjentom w odpowiednim zaopatrywaniu się w przedmioty medyczne, dlatego stale poszerzamy swoją wiedzę, uczestnicząc w konferencjach i szkoleniach. Posiadamy niemal trzydziestoletnie doświadczenie, dlatego zamieszczone na naszej stronie rzetelne i oparte na zdobytej przez nas wiedzy informacje stanowią sprawdzone źródło wiedzy.