Po czym poznać płaskostopie u swojego dziecka i za pomocą jakich ćwiczeń korygować wadę?

Profilaktyka

Płaskostopie jest bardzo często spotykanym problemem u dzieci, a nieleczone może prowadzić do poważniejszych schorzeń układu kostno-stawowego. Gdy rodzic zaobserwuje u swojej pociechy stawiane nóżek do środka, nie powinien bagatelizować tej nieprawidłowości, ale powziąć odpowiednie kroki. Konieczne jest wówczas udanie się do ortopedy ze swoim dzieckiem. Jakie polecane są ćwiczenia na u dzieci i co robić, aby ustrzec swojego malca przed owym problemem?

Po czym poznać płaskostopie u swojego dziecka?

Stopy kształtują się u dziewczynek do 16 roku życia, a u chłopców do 20 roku życia, ale największy wpływ mają pierwsze lata rozwoju. W związku z tym rodzice powinni zadbać o prawidłowy rozwój stopy swojej pociechy, dzięki czemu można uchronić ją w przyszłości przed nieprzyjemnymi dolegliwościami typu bóle kręgosłupa i stawów kolanowych. Zwykle płaskostopie można zaobserwować u dzieci w wieku 4-5 lat. Jeśli ślad stopy pozostawiony na płaskiej powierzchni nie ma charakterystycznego wcięcia w środkowej części, wskazuje to na tak zwany platfus. Płaskostopie można także poznać po chodzeniu dziecka na wewnętrznych krawędziach stóp. Jeśli rodzic zaobserwuje u swojej pociechy nieprawidłowy rozwój stopy, należy udać się do ortopedy, który zaproponuje konkretne sposoby leczenia w postaci różnego typu ćwiczeń. Mogą je wykonać już nawet dwu- czy trzylatki. W przypadku starszych dzieci wymagana jest regularna rehabilitacja – wykonywanie ćwiczeń przez kilkanaście minut każdego dnia. Przy płaskostopiu warto również pozwolić dziecku na częste chodzenie na boso po trawie, piasku czy kamykach. Dzięki konieczności dostosowania się do podłoża o nierównej powierzchni, mięśnie stóp będą pobudzone do wzmożonego wysiłku, co pozwoli skorygować wadę.

Trzeba przy tym pamiętać, że tylko systematyczny i częsty trening jest w stanie dać pożądane efekty. Jeśli ćwiczenia będą formą zabawy, to dzieci będą je wykonywać z chęcią, a nie z przymusu.

Dziecko stawia nóżki do środka ćwiczenia mogące pomóc przy płaskostopiu

Jest wiele ćwiczeń pomocnych przy płaskostopiu. Zalecane jest położenie się na plecach i staranie się bić jak najgłośniej brawo stopami. Leżąc na plecach, można także trzymać stopami woreczek wypełniony grochem, wykonując jednocześnie rowerek w powietrzu. Świetnym cieczeniem będzie również zdejmowanie skarpetek stopami, nie używając do tego rąk. Przy płaskostopiu można włożyć w jedną ze stóp początek szarfy, a w drugą jej koniec, po czym obiema stopami ciągnąć szarfę w przeciwnych kierunkach. Inną opcją będzie wspinanie się na palcach i codzienne chodzenie na palcach przez około pięć minut. Chodzić warto także na piętach oraz na zewnętrznych krawędziach stóp. Dzieci świetnie będą się bawić i jednocześnie rehabilitować, chwytając palcami stóp drobne zabawki typu piłka, klocki czy plastikowe figurki i podrzucając je czy też wkładając do pudełka. W celu pozbycia się problemu z płaskostopiem, dziecko może turlać stopami piłeczkę bądź twardą butelkę oraz malować stopami. Jeśli ćwiczenia wykonywane są codziennie przez minimum 15 minut, to pierwsze widoczne efekty pojawiają się już po około 4-6 miesiącach.

Pomocne są także ortopedyczne wkładki do butów dla dzieci, ale trzeba pamiętać o tym, że nie zastąpią one ćwiczeń. Są one pomocne w leczeniu płaskostopia, ale tylko przez regularne zmuszanie mięśni stóp do pracy możliwe jest uelastycznienie stopy i wysklepienie jej w naturalny sposób. Wkładki korygujące płaskostopie zalecane są w przypadku bólu łydek i kolan. Są one robione indywidualnie dla danego pacjenta i pomagają zachować prawidłowy kształt stopy, uzyskany za pomocą ćwiczeń. Dzięki wymuszeniu przez wkładki odpowiedniego obciążenia, dziecko przestaje odczuwać ból w nogach. Należy jednak wystrzegać się kupowania gotowych wkładek, gdyż powinny one być dobrane przez ortopedę i noszone zgodnie z jego zaleceniami.

Zakład Rehabilitacji RELAX
Artykuł został opracowany przez firmę Zakład Rehabilitacji RELAX, prowadzącą działalność usługową z zakresu rehabilitacji i rekreacji ruchowej oraz zajmującą się internetową sprzedażą certyfikowanego obuwia zdrowotnego oraz ortopedycznego dla dzieci i dorosłych (dlastopy.pl).